´´İsraillilerin çoğu Netanyahu yönetimini istiyor´´

İdit Silman´ın bu hafta koalisyondan istifa etmesinin ardından, İsrail Hayom Gazetesi kamuoyuna seçim yapılması halinde hangi siyasi alternatifleri tercih edeceklerini sordu.

Dünya
8 Nisan 2022 Cuma

Anket sonuçlarına göre yeni bir seçim yapılması halinde, Likud'un 35, Yeş Atid'in 19, Şas'ın 9 sandalye, İşçi Partisi, Mavi ve Beyaz, Dindar Siyonist Parti ve Birleşik Tevrat Yahudiliği’nin 8’er sandalye, İsrail Evimiz ve Ortak Arap Listesi’nin 6’şar sandalye kazanacağı ön görüldü. Ankete göre, Başbakan Naftali Bennett'in Yamina Partisi 5 sandalye, Meretz ve Birleşik Arap Listesi 4’er sandalyede kalırken Adalet Bakanı Gideon Sa'ar'ın Yeni Umut Partisi’nin seçim barajını geçmeyeceği ön görüldü.

Ankette katılanların %41’i muhalefet lideri Binyamin Netanyahu yönetiminde bir hükümeti tercih edeceklerini belirtirken, %28'i mevcut hükümeti tercih edeceklerini, %11'i ise Netanyahu dışında başka bir lider ile Likud Partisi’nin iktidar olacağı bir hükümeti tercih edeceklerini belirtti. 

Ankete katılanların %31 mevcut hükümetin iktidarda kalmasını isterken, %29'u yeni bir seçim yapılmasını istedi.

Kimin başbakan olarak hizmet etmesini istedikleri sorulduğunda, ankete katılanların %41'i Netanyahu'yu, %15'i Yeş Atid Başkanı Yair Lapid'i seçti. Ankete katılanların %9’u savunma bakanı ve Mavi Beyaz Partisi Başkanı Benny Gantz'ı, %6'sı Başbakan Naftali Bennett'i ve yüzde 5'i Kudüs eski Belediye Başkanı Nir Barkat'ı tercih etti.

Anket, Profesör Yitzhak Katz'ın başkanlığındaki Maagar Mohot Enstitüsü tarafından yapıldı. Anket, 6-7 Nisan tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirildi, 18 yaş ve üstü İsrail nüfusunun temsili bir örneğini oluşturan 502 katılımcı ile yapıldı. Anketin hata payı %4,4 olarak belirlendi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR