Yahudi takvimindeki ayın evreleri

Bu yıl, Ulus Özel Musevi Okulları´nda ilkokul birinci sınıftan, dördüncü sınıfa kadar ´Jewish Values and Activities´ derslerini STEAM etkinlikleriyle destekleyerek programımıza aldık. Bu etkinliğimizle ayın sihirli evrelerini keşfedip, bu bilgiyi ´Yıldız Deneyi´ ile bilim alanına transfer edeceğiz.

Çocuk-Aile
8 Kasım 2023 Çarşamba

Vivet Adler*

Yahudi kimliğimizi oluşturan değerlerimizi, bayram gelenek ve göreneklerimizi tanımanın ilk adımı, bayramların takvimdeki yerini öğrenmekten geçtiğine inanıyorum. Bunu öğrenebilmek için, Yahudi takviminde ayın büyük bir etkisinin olduğunu bilmek çok değerli. Bu etkinliğimizle ayın sihirli evrelerini keşfedip, bu bilgiyi ‘Yıldız Deneyi’ ile bilim alanına transfer edeceğiz.

Ay, gecelerimizi aydınlatan ve gökyüzünün en büyüleyici unsurlarından biridir. Ay'ın evreleri, Ay'ın Güneş'in aydınlattığı kısmının Dünya'dan gözlemlenen şekilleridir. Ay'ın tüm evreleri tamamlandığında yeni bir ayın başlangıcı gerçekleşir. Bizler de her ayın ilk gününe ‘Roş Hodeş’ yani ‘Ay Başı’ deriz.

Haydi, hep birlikte aktivitemizi yapalım.

SANAT AKTİVİTESİ

Gerekli Malzemeler: İki adet beyaz A4 kâğıt, siyah boya kalemi, yapıştırıcı, makas, birkaç adet farklı büyüklükte bozuk para, alüminyum folyo.

Yapılışı: Eğer evinizde siyah bir kâğıt varsa kullanabilirsiniz. Yoksa beyaz A4 boyutundaki kâğıdınızın ortasına bir daire çizin. Dairenin dışında kalan tüm alanları siyaha boyayın.

Çizilen daire büyüklüğünde alüminyum folyo kestikten sonra, bozuk paraları istediğiniz şekilde kâğıdın üzerine yerleştirin. Son olarak, bozuk paraların üzerine daire şeklinde kesilmiş alüminyum folyoyu yerleştirin. Paraların üzerine dikkatlice bastırarak krater görüntüsü oluşturmayı unutmayın.

Sonra bozuk paraları çıkarın ve krater görünümlü folyoyu, kâğıdın üzerine kenarlarından yapıştırın.

Son kalan kısımdan ise; başka bir kâğıt geçirin. Yavaş yavaş çekerek, ayın evrelerinin oluşumunu izleyin.

BİLGİ TRANSFERİ: Bu aktivite yapılırken ay hakkında konuşulur ve ayın dışında kalan bölümlere yıldızlar çizilebilir.

Peki, bir yıldızın şekil değiştirmesini nasıl sağlarız?

BİLİM VE DENEY

Gerekli malzemeler: Bir tabak, beş adet kürdan, damlalık, musluk suyu.

Yapılışı: Kürdanları V şeklinde ortadan kırın ancak ikiye ayırmamaya dikkat edin. Beş adet kürdanı yıldız şeklinde tabağa dizin. Tam ortasında kalan minik daireye damlalık yardımıyla birkaç damla su damlatın ve gözlemleyin. Kürdanlar hareket ederek farklı bir yıldız oluşturdu mu?

Neler oluyor?

Kürdanları ikiye katladığınızda birkaç lifle birleşir ve üzerine su döktüğünüzde şişer, çünkü ahşap çok gözenekli bir malzemedir ve genişlediğinde, liflerin hacmi ve şeklin şekli değişir ve yıldız bu şekilde açılır.

*UOMO Yahudi Değerleri Program Lideri ve Öğretmeni

Yazar ve Çocuk Performans Koçu

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün