Arjantin´de Hitler ve Anne Frank´lı restoran menüsüne öfke

Arjantin´deki bir fast food restoranının, ´Hitler´ patates kızartması ve ´Anne Frank´ burgeri isminde ürünler satması yerel Yahudi cemaati ve sosyal medyada öfkeye yol açtı.

Dünya
3 Ağustos 2023 Perşembe

Arjantin'in Sante Fe eyaletindeki ‘Honky Donky’ restoranında Hitler, Mussolini, Cengiz Han ve Mao (komünist lider Mao Zedong'a gönderme) isimli patates kızartması ve Anne Frank burgeri olmak üzere dünyaca ünlü birçok isme özel yiyecekler menüye eklendi.

İsrail Kültür ve Spor Derneği 'IL Peretz', Arjantin medyasına menüdeki isimlerin ‘‘saldırgan, aşağılayıcı ve iğrenç" olduğunu vurgulayarak isimlendirme kararına öfkesini dile getirdi.

Dernek, ilgili makamları yasal işlem yapmaya çağırarak, ‘‘Bu hareket yalnızca soykırım mağdurlarına karşı saldırgan olmakla kalmıyor, aynı zamanda insan onurunu da ihlal ediyor" dedi.

Yerel Yahudi cemaati de, Facebook'tan restoranın yiyecekleri isimlendirme kararıyla ilgili yasal işlem başlatılacağını belirtti.

Arjantin medyası, restoranın Arjantin'in ayrımcılıkla mücadele yasasına (23.592 sayılı Yasa) tabi olabileceğini belirtti. 

Restoran isimlerin uygunsuz kullanımı nedeniyle özür diledi ve ürünlerini Martin Luther King Jr., Dalai Lama ve John Paul II gibi "barış ve insan hakları savunucuları" isimleriyle yeniden adlandırmak için bir kampanya başlatacağını belirtti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün