Frank Sinatra ´kendi yolunda´ İsrail´in hizmetindeydi

İsrail Devleti bağımsızlığını açıkladıktan hemen sonra Frank Sinatra genç ülkeye yardım etmek için kendince çaba göstermeye devam etti.

Selin KANDİYOTİ Kültür
6 Temmuz 2022 Çarşamba

Mart 1948’de İsrail’in bağımsızlığını ilan etmesine birkaç ay kala henüz hala İngiliz Mandası olan ülkede Hagana organizasyonu Yahudi nüfusu silahlandırmak için uğraş veriyordu. Bağımsızlık ilanı ile birlikte savaş çıkacağı kesindi. New York’ta Hagana’nın genel karargahı olarak kullanılan bir otel odasında Teddy Kollek adındaki ajan David Ben Gurion’dan aldığı emri uygulamak için plan yapıyordu. Görevi New York limanında içi silah dolu İrlanda bayraklı bir geminin kaptanına yüklüce bir para ödemekti. Transferi gerçekleştirirse silahlar İsrail topraklarına ulaşacaktı. Fakat daha sonra Kudüs’ün en popüler belediye başkanlarından biri olacak olan Kollek’in Hagana örgütünden olduğundan şüphelenen FBI onu sıkı bir şekilde takip ediyordu. Kollek’in ekibinde bulunan üyelerin de kimliği açığa çıkmıştı. Kollek’in otelden çıkıp bu parayı kaptana götürmesine olanak yoktu.

Otelin binasının hemen yanında Copacabana adında bir gece kulübü bulunuyordu. Hagana üyeleri New York’un eğlence merkezi sayılan ve üst tabakanın vakit geçirdiği bu barda akşamları eğleniyordu. Bu gece kulübüne sık uğrayanlar arasında Frank Sinatra da bulunuyordu.

Kollek Sinatra’nın merdivenlerden bara doğru indiğini gördü ve fazla düşünmeden Sinatra’ya gerçek kimliğini açıklayarak ABD’de aslında ne yaptığını anlattı. Ertesi gün Teddy Kollek oteli terk etti. FBI ajanları Kollek’in peşinden gitti. Aynı anda Frank Sinatra elinde bir çanta ile arka kapıdan çıktı, limana gitti, kaptana teslimatı yaptı ve İsrail’e doğru yola çıkan cephanenin ardından el salladı.

Sinatra kızı Nancy’e “Genç bir ulusun başlangıcında onlara yardım etmek istedim” demişti.

1962’de Frank Sinatra İsrail’de biri orduya olmak üzere yedi konser vererek ülkeye olan desteğini göstermeye devam etmişti. İbrani Üniversitesi ve Simon Wiesenthal Merkezi gibi önemli Yahudi kuruluşları için fon toplayan Sinatra ölümüne dek İsrail’in dostu oldu. İtalyan Katolik bir aileden gelen Sinatra’nın ölüm tarihi ironik olarak İsrail 50. yılını kutladığı tarih olan 14 Mayıs 1998’di.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR