İsrail ve Rusya arasındaki Hitler krizi büyüyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov´un Hitler´in Yahudi kökleri olduğunu iddia etmesi İsrail-Rusya arasında gerilimi arttırdı. İsrail Rusya´dan resmi özür bekliyor.

Dünya
3 Mayıs 2022 Salı

İsrail Lavrov’un İtalyan televizyon kanalı Rete 4’e verdiği röportajda, ‘‘Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy'nin Yahudi olması kesinlikle hiçbir şey ifade etmiyor. Hitler'in de Yahudi kökleri vardı. Yahudiler'in en büyük düşmanlarının Yahudiler'in kendileri olduğunu söylediğini uzun zamandır duyuyoruz’’ cümlesi sonrası İsrail açıklamayı sert bir dille kınadı. İsrail ayrıca, Rusya'nın Tel Aviv Büyükelçisi Anatoliy Viktorov’u dışişleri bakanlığına çağırdı ve Moskova'dan resmi özür beklendiği ifade etti.

Rusya'ya nota vermeye hazırlanan İsrail'de Başbakan Naftali Bennett, "Böylesi yalanlar, tarihin en korkunç suçlarından Yahudileri sorumlu tutmak ve böylelikle de Yahudilere zulmedenleri, bu mesuliyetten kurtarmak anlamına gelir. Bugün hiçbir savaş ne Yahudi soykırımıdır ne de soykırım gibidir" dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ise Lavrov'un sözlerinin 'affedilemez' olduğunu belirtti. Lapid, İsrailli haber sitesi YNet’e yaptığı açıklamada, "Bu affedilemeyecek, skandal niteliğinde bir açıklama, korkunç bir tarihi hata, özür dilenmesini bekliyoruz. Yahudiler'i Yahudi düşmanı olmakla suçlamak ırkçılığın en düşük seviyesidir’’ dedi.

İsrail başta olmak üzere uluslararası alanda Rusya'ya kınama gelirken, Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yeni bir açıklama geldi. Açıklamada, İsrail'in Ukrayna'daki neo-Nazileri desteklediği ifade edilerek, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in yorumlarının 'tarih karşıtı' olduğu belirtildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR