Tel Aviv antika pazarı Nazi ürünleri satıyor

Tel Aviv´in Givon Meydanı´ndaki Vintage Market´teki stantlardan birinde 2. Dünya Savaşı döneminden kalma SS subaylarının üyelik kartlarından, swastika rozetlere kadar çeşitli Nazi ürünleri bulundu.

Dünya
10 Ocak 2022 Pazartesi

Haaretz Gazetesi’nin haberine göre, 60'lı yaşlarında İsrailli bir çift, pazarda dolaşırken bir antika dükkanında Nazilerden kalma eşyalara rastladı. Çift dükkân sahibine eşyaların gerçekliği sorduğunda "Yad Vaşem'e sorun" (Holokost Anma Merkezi) yanıtını verdi.

Genç bir İsrailli hukuk öğrencisi de Nazi eşyalarını gördü ve bir Facebook grubunda hatıraların resimlerini yayınladı. Öğrenci dükkân sahibinde standında sergilenmediği orijinal sarı Davut yıldızı olduğunu da belirtti.

Haaretz’in haberine yanıt veren Tel Aviv Belediyesi, "Vintage Market'teki tezgahlar haftalık olarak değişiyor ve herkes ürünlerini sergileyebilir. Bu ürünlerin satışının uygunsuz olduğu tespit edilirse buna göre hareket edeceğiz" dedi.

Yad Vaşem Müdürü Dani Dayan konuya ilişkin açıklamasında, ‘‘Yad Vaşem'in Holokost dönemi hatıralarının özellikle Nazi eşyalarının ticaretinin varlığından haberdarız. Böyle bir ticaret, son yıllarda büyüyen bir kalpazanlık. Holokost dönemi hatıralarının yeri Yad Vaşem’dir. Eşyalar, araştırmacılar ve daha geniş kitleler için tarihi kanıt olarak korunur, incelenir" dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR