Holokost´ta 1.200´den fazla kişiyi kurtaran Şilili diplomat onurlandırıldı

Bir grup diplomat ve yerel Yahudi lider, Holokost sırasında 1.200´den fazla Yahudi´yi kurtaran Şilili diplomat Samuel del Campo´yu onurlandırdı. Törene Şili, Polonya ve İsrail´in Romanya büyükelçileri katıldı.

Dünya
30 Aralık 2021 Perşembe

İkinci Dünya Savaşı sırasında Romanya'da görevde olan Samuel del Campo Nazi kamplarına sürülecek olan Yahudilere Şili ve Polonya pasaportu vermişti.

Romanya Yahudi Cemaati Başkanı Silviu Vexler geçtiğimiz salı günü Bükreş'teki Büyük Sinagog'da Campo adına düzenlenen törende,“Şili Cumhuriyeti'nin maslahatgüzarı olarak Samuel del Campo'nun Romanya'daki hikayesi ve eylemleri, her şeyin karanlıkla çevrili olduğu bir tarih anında insanlık onurunun bir ışığını temsil ediyor” dedi.

Del Campo, 1941 ve 1943 yılları arasında Bükreş'te Şili'nin maslahatgüzarı olarak görev yaptı. Tarafsız bir ülkenin diplomatı olarak, o sırada Romanya'da iktidarda olan Nazi müttefiki rejimle tüm bağlarını kesmiş olan Polonya hükümetini de temsil etmeye başladı.

Kendi hükümetinin müdahale etmeme politikasını görmezden gelen del Campo, bugünün Ukrayna'sındaki Chernivtsi gettosunda Rumen yetkililer tarafından hapsedilen 1.200'den fazla Polonyalı ve Rumen Yahudi’ye Polonya ve Şili pasaportu verdi.

Üçüncü bir ülkeden bir seyahat belgesine sahip olmak, yüzlerce Yahudi’yi, Nazilerin ele geçirdiği ve yüz binlerce kişinin Romanya'nın yönettiği kamplarda can verdiği bir bölge olan Transdinyester'e planlı sürgünlere karşı koruma sağladı.

Del Campo asla Şili'ye dönmedi ve 1960'ta Paris'te hayatını kaybetti. Campo, İsrail müzesi Yad Vashem'in 2017'de Holokost sırasında Yahudileri kurtarmak için hayatlarını riske atan insanlar için onurlandırılan ‘Dünya Uluslarının Dürüst İnsanları’ arasına girdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün