İsrail´de kuş gribi nedeniyle turna ölümleri rekor seviyeye ulaştı

İsrail´in Hula Vadisi´ndeki doğa rezervinde H5N1 kuş gribi salgını nedeniyle beş binden fazla turna öldü. Doğal rezerv yetkilileri, bölgede Afrika´ya gitmeden önce konaklayan göçmen kuşlardan en az 10 binin de hastalığa yakalandığını tahmin ettiklerini açıkladı.

Dünya
30 Aralık 2021 Perşembe

Rakamların mevsimsel olarak yaşanan kuş gribi için rekor seviyede olduğunun altını çizen yetkililer, salgının ülke tarihindeki en ölümcül vahşi yaşam felaketi olduğunu belirttiler.

Yahudi Ulusal Fonu'nun Hula Gölü parkı sözcüsü, hayvan ölülerinin başta leş yiyen akbabalar olmak üzere birçok kuş türünü enfekte edebileceğinden endişelenildiğini, bu sebeple leş kaldırma çalışmalarını aralıksız şekilde yürüttüklerini ifade etti.

Çevre Koruma Bakanı Tamar Zandberg konu ile ilgili Twitter’da yaptığı paylaşımda, "Ülke tarihinde vahşi hayata verilen en ciddi hasar" olduğunu yazdı. Bölgeye ziyarette bulunduğunu belirten bakan, "Sazlıkta kuş gribinden 5 bin turna ölüyor ve hasarın boyutu henüz belli değil" açıklamasında bulundu.

Bilim insanı Uri Navehi ise ölen turna sayısını "olağanüstü" olarak nitelendirerek "Bu yılki salgın önceki yıllardan çok daha büyük" dedi.

Her yıl yaklaşık yarım milyon turna Afrika yolunda İsrail'den geçiyor ve yaklaşık 30 bin kadarı göç yollarında önemli bir nokta olan Hula Vadisi'nde kışı geçiriyor.

Öte yandan Tarım Bakanlığı'ndan bir yetkili H5N1 kuş gribinin ülkenin kuzeyindeki bazı tavuk çiftliklerinde de tespit edildiğini ve salgının yayılmasını önlemek için bölgede yarım milyon tavuğun kesileceğini duyurdu. Her ne kadar gribin insana bulaşmasına nadir olarak rastlansa da önlem olarak çiftliklerdeki yumurta satışının da askıya alındığı belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, H5N1, 2003'ten bu yana başta Endonezya, Mısır ve Vietnam olmak üzere 450'den fazla insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün