Filistin Yönetimi Başkanı Abbas, İsrail Savunma Bakanı Gantz ile görüştü

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas´ı evinde ağırladı. İkili güvenlik, ekonomi ve insani konuları görüştü.

Dünya
29 Aralık 2021 Çarşamba

Gantz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, görüşmede ekonomi ve sivil alanda alınacak tedbirler ile güvenlik koordinasyonunu güçlendirmeyi ele aldıklarını duyurdu.

Filistin ve İsrail üst düzey yetkilileri bölgedeki gerginlik ve taraflar arası anlaşmazlıklar yüzünden yıllardır görüşmüyordu.

İsrail Savunma Bakanlığı Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Görüşme yaklaşık 2,5 saat sürdü. İsrail Savunma Bakanı, Filistin Devlet Başkanı'na güven inşa eden icraatlarını sürdürmeye istekli olduklarını iletti" ifadelerine yer verildi.

İsrail ilişkilerinden sorumlu Filistin Sivil İşler İdaresi Başkanı Bakan Hüseyin el-Şeyh Twitter hesabından yaptığı açıklamada, görüşmede Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria'daki uygulamaları sebebiyle yaşanan gerginlikler başta olmak üzere güvenlik, ekonomik ve insani konuların konuşulduğunu ifade etti.

Öte yandan bu görüşmenin hemen ardından İsrail Savunma Bakanlığı, Batı Şeria’da “güven artırıcı önlemler” içeren bir paket açıkladı.

Buna göre bölgede toplanan vergilerden Filistin yönetimine 32 milyon dolar aktarılırken, Filistinli iş insanlarının İsrail’e geçip iş yapabilmeleri için ilave 600 geçiş izni verilecek.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün