İsrail 65 ülkeye siber teknoloji satışını durdurdu

İsrail Savunma Bakanlığı´nın perşembe günü yayınladığı bir rapora göre, casus yazılım firması NSO Group´a karşı oluşan olumsuz düşüncelerin ardından İsrailli şirketler siber teknoloji satabileceği ülke sayısını önemli ölçüde azalttı.

Dünya
25 Kasım 2021 Perşembe

Raporda, İsrail'in yeni müttefikleri Fas ve BAE de dahil olmak üzere İnsan Hakları Kaydında ağır ihlalleri olan ülkelere siber teknoloji satışının kaldırıldığı açıklandı.

Ülke sayısının azaltılması nedeniyle İsrail'in siber teknoloji endüstrisinin ciddi şekilde etkileneceği düşünülüyor.

NSO Group, hükümetlerin casusluk yapmasına yardımcı olduğu iddiaları nedeniyle uluslararası bir eleştiri seliyle karşı karşıya kaldı. 

Firmanın casus yazılımı Pegasus, piyasadaki en güçlü siber gözetleme araçlarından biri olarak kabul ediliyor. Pegasus yazılımı belirlenen bir kişinin telefonunun kontrolünü ele geçirme, cihazdaki tüm verileri indirme, kamerasını veya mikrofonunu etkinleştirme olanağı sağlıyor.  

ABD Ticaret Bakanlığı haftalar önce NSO'yu kara listeye aldığını duyurmuştu. Salı günü de Apple, cihazlarını kullanan kişileri hedef aldığı için NSO Group'a dava açmıştı.

Apple, davayı duyurduğu bir bildiride, "Apple, kullanıcılarına daha fazla zarar gelmesini önlemek için NSO Group'un herhangi bir Apple yazılımını, hizmetini veya cihazını kullanmasını yasaklamak için kalıcı bir tedbir istiyor" ifadelerini kullandı.

NSO ise Pegasus yazılımının suç ve terörle mücadelede ülkelere yardım amaçlı olduğu konusunda ısrar ediyor.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR