İşkenceyle suçlanan BAE´li general Interpol´e başkan seçildi

Interpol Başkanlığına BAE´den Ahmed El Reisi seçildi. BAE´de İçişleri Bakanlığı Başmüfettişi olan Tümgeneral El Reisi hakkında işkence iddiasıyla iki ayrı suç duyurusu bulunuyor.

Dünya
25 Kasım 2021 Perşembe

El Reisi Interpol başkanlığına Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen seçimle getirildi. Interpol Twitter’dan yaptığı paylaşımda, El Reisi'nin 4 yıl boyunca başkanlık görevini sürdüreceğini belirtti.

Öte yandan Interpol başkanı seçilen El Reisi hakkındaki işkence iddiaları ise tartışma yarattı. Avrupa Parlamentosu'nun üç üyesi 11 Kasım tarihinde Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'a yazdıkları mektupta, "El Reisi'nin seçilmesi, Interpol'ün itibarını zayıflatır ve örgütün misyonunu yerine getirmesini ciddi şekilde etkiler" ifadelerini kullanmıştı. Daha önce de Alman Federal Meclisi'nin üç üyesi, Yeşiller partili Kai Gehring, Hür Demokrat Parti'den Peter Heidt ve Sosyal Demokrat Parti'den Frank Schwabe, ortak bir bildiri kaleme alarak El Reisi'nin adaylığı konusundaki çekincelerini dile getirmişti.

El Reisi hakkında işkence gerekçesiyle Fransa ve Türkiye'de iki ayrı suç duyurusu bulunuyor. Suç duyurularından ilki İngiltere vatandaşı siyaset bilimci Matthew Hedges'e ait. Hedges Mayıs 2018'de doktora tezi için bazı görüşme ve incelemelerde bulunmak üzere gittiği Birleşik Arap Emirlikleri'nde casusluk suçlamasıyla tutuklandı. Kasım 2018'e kadar tutuklu kalan Hedges gözaltı ve tutukluluğu esnasında işkenceye uğradığını belirtmişti. Hedges Mayıs 2021'de El Reisi'nin de aralarında olduğu dört kişi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Körfez İnsan Hakları Merkezi avukatları da BAE’li aktivist Ahmed Mansur'a yönelik işkence ve barbarlık eylemlerinden sorumlu tuttuğu El Reisi'yle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Avukatların yaptığı açıklamada Mansur'un 2017'den bu yana 4 metrekarelik bir hücrede bir şilte olmadan ve soğuktan korunmadan, doktor, hijyen, su ve tuvalet erişimi olmaksızın tutulduğu belirtilmişti.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR