Mısır´da Firavunlar dönemine ait Sfenks Yolu törenle açıldı

Mısır´ın güneyindeki Luksor kentinde, Firavunlar dönemine ait iki meşhur tapınağı birbirine bağlayan ve tarihi 3 bin yıl öncesine kadar uzanan Koç Başlı Sfenks Yolu´nun açılışı törenle gerçekleştirildi.

Dünya
26 Kasım 2021 Cuma

Mısır hükümeti, ülkenin arkeolojik hazinelerini vurgulamak ve ülke turizmini geliştirmek için yürüttüğü Sfenks Yolu projesini perşembe günü tanıttı.

Uzun süren arkeolojik kazılarla ortaya çıkarılan söz konusu tarihi koridorun açılış törenine Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Mısırlı bazı bakanlar, yabancı ülkelerin büyükelçileri, uluslararası basın kuruluşları ve sanatçılar katıldı.

Mısırlı üst düzey arkeoloji yetkilisi Muhammed el-Badei, yol üzerindeki en eski kalıntıların Mısır'ın ilk kadın firavunu Kraliçe Hatşepsut tarafından milattan önce 1400 yılına yaptırıldığını açıkladı.

Dünyanın en büyük açık arkeolojik alanlarından olan ve Firavunlar döneminde inşa edilen Karnak ve Luksor tapınaklarını birbirine bağlayan Koç Başlı Sfenks Yolu'na ait kalıntılar ilk olarak 1948'de keşfedildi.

Mısır, 1200 koç başlı sfenksin sıralandığı yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki tarihi koridorun restorasyonuna 2005'te başlatmıştı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR