BM´de Holokost eğitimi gündemi

Dünya
24 Kasım 2021 Çarşamba

Soykırım Müzesi Yad Vaşem Direktörü Dani Dayan ile BM Genel Sekreteri António Guterres, New York’ta yaptıkları görüşmede Holokost eğitimi, antisemitizm ve Holokost inkârı konularını konuştular.

Liderler yaptıkları toplantıda gelecek nesiller için Holokost anısının, eğitiminin, belgelerinin ve araştırmalarının güvenceye alınması adına attıkları önemli adımlardan bahsetti. Ayrıca antisemitizmin endişe verici yükselişiyle, Holokost inkarıyla, çarpıtma ve kamu gözünde önemsizleştirmeyle mücadele çabalarını ilerletmenin şart olduğunu da tartıştılar.

Birleşmiş Milletler'in New York'taki genel merkezinde gerçekleşen toplantıya, Yad Vaşem Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Dr. Haim Gertner, Yad Vaşem Amerika Cemaati Eş Başkanı Mark Maskowitz ve İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan da katıldılar.

Dayan Guterres'e, Holokost ve bunun uluslararası diplomatik çevreyle olan bağlantısını konu alan özel atölyeler sağlama konusunda Yad Vaşem'in uzmanlığı ve iş birliğinden faydalanabileceğini anlattı. Bu atölyelerin diplomatlara, BM çalışanlarına ve dünya çapında ilintili diğer organizasyonlara göre biçimlendirilebileceğini de ekledi. Dayan, “Bir asırdan daha az bir zaman önce yaşanmış sarsıntılı olaylar hakkında derinlemesine bir kavrayış, bugünün diplomatları için büyük önem taşır ve BM çalışanlarının görevlerini yerine getirebilmelerine de yardımcı olacaktır” şeklinde vurguladı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR