İtalya´da politikacının Holokost kurtulanından Auschwitz numarası ile bahsetmesine öfke

Kuzey Lombardiya´nın sağcı meclis üyesi Fabio Meroni, Senatör Lilliana Segre´ye saldırısında, "[Aşı tartışmasında] bir o eksikti... 75190" ifadesini kullandı.

Dünya
24 Kasım 2021 Çarşamba

Aşı karşıtı söylemleriyle tanınan aşırı sağcı bir politikacının, hayat boyu senatör ve Holokost kurtulanı Lilliana Segre'den bahsederken Nazilerin Auschwitz Kampında koluna dövme yaptıkları sayıyı kullanması, ülkede büyük öfkeye yol açtı.

Kuzey Lombardiya'daki sağcı Lega Nord Partisinden parlamenter olan Fabio Meroni, Facebook sayfasında "[Aşı tartışmasında] bir o eksikti... 75190" ifadesini kullandı.

Merkez sol Partito Democratico Partisi mensubu politikacıların, 13 yaşında Milano'dan alınıp Nazi ölüm kampı Auschwitz'e götürülen 90 yaşındaki Segre'den acilen özür dilenmesini talep etmeleri üzerine yazı sayfadan kaldırıldı.

Politikacılar açıklamalarında, "Meclis üyesi Fabio Meroni gibilerin kaba düşünceleri aşıları Nazi faşizmiyle bir tutarken tarihsel farkındalığı ve insanlık bilinci olan herkesi rencide ediyor," ifadelerini kullandı.

Meroni başta ters tepkilerden etkilenmemiş göründü ve Segre’nin "Pandemiden tek çıkış yolu aşılar" iddiası hakkında "Kendisi doktor değil" diyerek memnuniyetsizliğini ifade etmeye devam etti ve Facebook'tan atılmamak için Segre hakkında ismi yerine o numarayı kullandığını belirtti.

Ancak skandal tırmandıkça Meroni, "Bu nefret ortamında maalesef ben de etkisine kapılarak düşüncelerimi tamamıyla yanlış bir şekilde ifade etmeye çalıştım," diyerek Segre’den resmi olarak özür diledi.

Milano Yahudi Cemaati Başkanı Walker Meghnagi, “Tanınmış bir kişinin, ırkçı kanunların dehşetini kendi tenlerinde acı çekerek yaşamış kişiler hakkında bu derece aşağılık terimler kullanarak saldırmasının kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Meroni'nin yorumlarına en ciddi kınama İtalya Ulusal Partizan Birliği'nin (ANPI) Milano kolu başkanı Roberto Cenati'den geldi. Cenati, "Meroni Nazilerin, tek hataları doğmak olduğu için kişiliklerini reddederek Auschwitz Ölüm Kampına yolladıkları insanlar hakkında kullandıkları dilin aynısını kullandı" dedi.

Lilliana Segre’ye karşı yapılan antisemit saldırılar ilk defa haberlere çıkmıyor; geçtiğimiz sene Segre’nin, antisemitizm, ırkçılık, nefret suçlarının tüm çeşitleri ve etnik köken ve din sebepli şiddet hakkında araştırma ve mücadele amacıyla bir parlamenter komite atanması teklifi üzerine, ölüm tehdidi de dahil olmak üzere birçok tehdit alınca, kendisine polis koruması atanmıştı.

Segre, Holokost vahşetiyle ilgili yaşadıklarını anlattığı ve gerçekleri yaydığı yılları onurlandırmak amacıyla, 2018 yılında Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından hayat boyu senatör olarak görevlendirilmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR