Beatles´ın Yahudi asıllı menajeri Liverpool´da heykelle onurlandırılacak

Beatles grubunu dünya çapında üne ve başarıya taşıyan Yahudi asıllı menajer Brian Epstein´in Liverpool´da heykeli yapılacak.

Dünya
9 Kasım 2021 Salı

Rus ve Litvanyalı Yahudi asıllı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Brian Epstein, Beatles'ı 1961'de Liverpool'daki Cavern Club'da keşfetti. 1962'de ise grubun menajeri oldu.

Epstein 60’lı yılların İngiltere’sinde hem gizli bir eşcinsel hem de bir Yahudi olarak yaşadı. Beatles’ın 1964'teki Amerika turunu haber yapan Yahudi gazeteci Ivor Davis tarafından yazılan bir anıya göre, grup üyeleri Epstein ile cinsel yönelimi hakkında sık sık şakalaşıyorlardı.

Heykeli hazırlayan ‘Brian Epstein Legacy Project’ adlı gruptan bir sözcü BBC’ye yaptığı açıklamada, ‘‘Epstein’in cinsel kimliği kamuoyu önünde bilinmese de, arkadaşları ve iş arkadaşları arasında iyi biliniyordu ve birçok kişisel zorlukla karşılaştı. Epstein öldüğünde sadece 32 yaşındaydı. Ölümünden sadece bir ay sonra yasalar değişti. Eğer yaşasaydı cinsel kimliğini alenen ifade etme özgürlüğüne sahip olacaktı. Epstein’in heykeli Liverpool'da bir LGBT'yi anan ilk heykel olacak’’ ifadelerini kullandı.

Epstein, 1967'de 32 yaşında aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybetti. Beatles, Epstein'ın onuruna New London Sinagogu'nda bir anma törenine katıldı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR