27 Ağustos Sarny Katliamı: 14.000´den fazla Yahudi Ukrayna´da öldürülmüştü

27 Ağustos 2021, Nazi işgali altındaki Ukrayna´da yaklaşık 14.000-18.000 Yahudi´nin öldürüldüğü iki gün süren Sarny Katliamı´nın 79. yıl dönümü.

Dünya
27 Ağustos 2021 Cuma

Ukrayna'nın Sarny şehri, 1919'dan 1939'a Sovyetler Birliği tarafından alınana kadar Polonya'nın bir parçasıydı. Temmuz 1941'de ise Naziler Barbarossa Harekatı'nı başlattıktan ve Sovyetler Birliği'ni işgal ettikten sonra şehir Alman kuvvetleri tarafından alındı.

Sarny'nin kayda değer bir Yahudi nüfusu vardı. Yahudilerin şehre ilk kez 1901'de tren istasyonu açıldığında geldiği düşünülmekte. 1937'de Yahudi cemaati yaklaşık 5.000 kişi ile, şehrin nüfusunun %45'ini oluşturuyordu. Yıllar geçtikçe de şehirdeki Yahudi sayısı artmaya devam etti.

Ancak şehrin Yahudileri, Nazilerin dehşetinden kaçamadı. 1961 tarihli Sarny Cemaati Anıt Kitabına göre, Nazilerin Sarny'yi işgal ettikten sonra yaptığı ilk şey, 50 Yahudi'yi depolarda çalışmaya zorlamak ve tek bir Alman'a bile herhangi bir şey olursa hepsini öldürmekle tehdit etmek oldu.

Naziler bir getto yaratmaya başladılar, Yahudilerin hepsinin Davud Yıldızlı kol bantları takmalarını ve evlerine bir Davut Yıldızı işaretlemelerini istediler. Yahudiler ayrıca, ordu tarafından kullanılacak olan kürk mantolar ve çizmeler başta olmak üzere, önemli miktarda altın ve diğer tüm varlıklarından vazgeçmek zorunda kaldılar.

Nazilerin Yahudilere yaptığı bütün bu olaylar (Ukrainische Hilfspolizei) Ukrayna Polisi'nin yardımıyla yapıldı. Bunlar Naziler tarafından Ukrayna'da oluşturulan yerel polis güçleriydi.

27 Ağustos'ta katliam başladı. Aralarında bazı Polonyalıların ve Romanların da bulunduğu gettodaki tüm sakinlere gettonun kapısına gelmeleri emredildi.

Sarny Cemaati Anıt Kitabına göre, Yahudiler sadece bir gün önce direniş planlanmıştı. Almanlara ve şehre saldırmak için el ve gaz bombaları sağlamışlardı.

Nihayetinde katliam gerçekleştirildi, yüzlerce Yahudi gettolardan dışarı atıldı, tüm kıyafetleri ve eşyaları soyuldu ve idam edildikleri bir çukura atıldı.

Ukrayna’da öldürülen Yahudiler, İsrail'deki Holon Mezarlığı'na dikilen bir anıtta ve katliamın yapıldığı yerdeki üç anıtta anılıyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR