İspanya vatandaşlık başvurusu yapan Yahudileri geri çeviriyor

İspanya 1492´de engizisyondan dolayı sınır dışı edilen Sefarad Yahudilerinden özür dileme amaçlı 2015 tarihli bir yasayla vatandaşlık vaat ediyordu. Ancak ekim ayından itibaren vatandaşlık almaya çalışan pek çok kişi İspanya hükümetinden ret mektubu almaya başladı.

Dünya
24 Ağustos 2021 Salı

İspanya Adalet Bakanlığı'ndan yeni yayınlanan vatandaşlık verileri, yılın son çeyreğinde 2.276 başvurunun geri çevrildiğini ortaya koyuyor. 2015 yılından bu yana yapılan toplam 150.000 başvurudan 33.485 kişiye vatandaşlık verildi.

Yahudi Telgraf Ajansı'nın edindiği bilgiye göre İspanya’nın vatandaşlık vermeme konusundaki bu ani değişimi, dolandırıcılık korkusundan kaynaklanıyor.

İspanya'nın Hukuk ve Kamu Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bir bildiride, ekim ayından bu yana, hükümet yetkilileri, noterler tarafından daha önce onaylanan başvuruları reddetti ve başvuru sahiplerine bir ret mektubu göndermeden önce başka belge sunma şansı da vermemeye başladı.

Yüzlerce ret davasına bakan avukat David Arevalillo de la Torre, ‘‘İspanya hükümeti, şu anda reddettiği aynı sertifika ve belgelere sahip birçok kişinin vatandaşlığını eskiden onaylıyordu’’ dedi.

Umutsuz durumlardan kaçanlar için başka bir seçenek daha var:

Portekiz de Sefarad soyundan gelenlere vatandaşlık veren benzer bir yasayı 2015'te onaylamıştı. Geçen yılın verileri, 23.000 kişinin yasa yoluyla Portekiz pasaportu aldığını gösteriyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR