Almanya´dan antisemitizmle mücadeleye 40 milyon dolar

Almanya Eğitim Bakanı, sağlanan fonun antisemitizm araştırmaları ve bunlarla mücadele teknikler geliştirilmesi konularında kullanılacağını, okullardaki, adalet sistemindeki, internet ve sosyal medyadaki bağnazlık konularına da eğileceklerini belirtti.

Dünya
11 Ağustos 2021 Çarşamba

Alman hükümeti tarafından geçen hafta yapılan açıklamada, hızla artan antisemitizmle mücadeleyi güçlendirme amacıyla 35 milyon avroluk bir fon ayrıldığı, fonun araştırma ve eğitim amaçlı projelerde kullanılacağı, Yahudi nefretinin sebepleri bulunarak bu mücadelede daha etkili olmayı hedefledikleri söylendi.

Geçtiğimiz yıl boyunca 2351 antisemit vaka polis kayıtlarına geçti. Resmi kayıtlara göre bu rakam, bir önceki seneye göre yüzde 15 artış gösterdi.

Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanı Anja Karliczek, “Bu son yılların en yüksek rakamı. Bu vakaların sadece buzdağının görünen yüzü, Yahudilere karşı her gün gerçekleşen ve kayıtlara geçmeyen saldırıların sayısının bundan çok daha fazla olduğuna dair endişelerimiz var” diye konuştu.

Karliczek, hükümetin antisemitizmin sebeplerini bulabilmek için milyonlar harcamaya hazır olduğunu da belirterek, antisemitizmle gerektiği şekilde mücadele edebilmek için bu sebepleri anlayabilecek daha derin bir anlayışa sahip olmaya ihtiyaçları olduğunu düşündüğünü de ekledi.

Bakan, üniversitelere söz konusu fondan milyonlar ayrıldığını, Yahudi nefretinin değişik yönlerini inceleme ve bununla savaşma amacıyla farklı stratejiler geliştirme konularına ağırlık verileceğini bildirdi. Fonun bir başka kısmı da okullarda, Alman adalet sisteminde, internet ortamı ve sosyal medyada farklı projelerde kullanılacak.

Kariyerleri süresince bu konuda uzmanlaşmış üst düzey akademisyen ve bilim insanlarına da fon desteği vaat edilerek, ülkede Yahudi olmayan çoğunluğun Yahudi yaşamı, gelenekleri ve dini kuralları konularında eğitilmesi ile ilgili projeler geliştirmeleri istenecek.

Bir sonraki adımda, bilim insanlarından yükselişteki nefrete karşı, araştırmalarında elde ettikleri bulgulara dayanan ve başta öğretmenler olmak üzere herkese mücadelede yol gösterecek bir rehber oluşturmaları talep edilecek.

Bakan, “Yahudilerin ülkemizde tehdit altında hissetmeleri utanç vericidir. Özellikle tarihimiz göz önüne alındığında, Almanya’daki Yahudi yaşamını ve Yahudileri korumak konusunda özel bir sorumluluğumuz vardır” dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR