İsrail, yabancı turistlere yönelik biyometrik yasa tasarısını onayladı

Dünya
11 Ağustos 2021 Çarşamba

İsrail, geçtiğimiz hafta, ülkeyi ziyaret eden, İsrail vatandaşı olmayan turistlerin yüz ve parmak izi bilgileri de dahil biyometrik bilgilerinin toplanmasına olanak sağlayacak yasa tasarısını onayladı.

Tasarının çıkmasına öncülük eden İçişleri Bakanı Ayelet Shaked sözkonusu tasarının çıkmaması durumunda ülkede yasadışı ziyaretçiler ile çalışma vizelerinin süresi geçmiş olan yabancıların sayısının önceki yüksek seviyeye döneceğini öne sürüyordu. Korona nedeniyle bu rakamlar geçici olarak azalmıştı.

Tüm İsrail vatandaşlarından parmak izi alınması için benzer girişimlere yoğun bir şekilde muhalefet edilmiş olmasına karşın, sözkonusu yasa tasarısı herhangi bir muhalefetle karşılaşmadı.

Gizlilik konusunda sektörün uzmanlarından biri sözkonusu yasa tasarısının daha önce onaylanan ve hükümetin yabancı turistlerden toplanan bilgilerin emniyet teşkilatları ile paylaşmasını kontrol altında tutan yasa tasarısından daha etkin olacağını belirtti. İsrail vatandaşlarına yönelik önceki yasa tasarısı gizlilik konusunda uzman olanlar tarafından bireylerin bilgilerini emniyet teşkilatlarının sebepli/sebepsiz soruşturma açmasından yeterli derecede korumadığı için eleştiriliyordu.

Shaked, yeni verilerin, İsrail yasalarını çiğnemeleri durumunda yabancılarla başa çıkabilmek ve doğru bir şekilde tespit edebilmek için çok önemli olduğunu söyledi.

Shaked yasa tasarısı ile ilgili olarak “Yabancılar için biyometrik yasa tasarısı önemli bir yasa ve onaylanmasıyla İsrail, ülkeye girişte biyometrik kimlik verileri gerektiren ABD'nin başını çektiği Batılı ülkeler listesine girecek” dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR