Babi Yar´da sembolik sinagog

Ukrayna, Kyiv yakınındaki Holokost alanında ilk kez bir sinagog açıldı.

Dünya
19 Mayıs 2021 Çarşamba

Ukrayna'da geçtiğimiz cuma günü Kyiv yakınlarında sembolik bir sinagogun resmi açılışı yapıldı.

Kitap gibi açılıp kapanabilecek şekilde tasarlanan ahşap yapı, II. Dünya Savaşı sırasında Yahudilerin en feci şekilde toplu olarak katledildikleri bölgelerden birinde yer almakta.

29-30 Eylül 1941'de Kyiv yakınlarındaki Babi Yar'da, 34 binden fazla Yahudi erkek, kadın ve çocuk katledilmişti. Sonraki üç yıl boyunca da on binlerce Ukraynalı direnişçi, Roman ve engelli de aynı bölgede öldürüldü. Babi Yar Holokost Anma Merkezi'ne göre, toplam olarak tahminen 100 binden fazla insanın o bölgede yok edilmesi bölgeyi Avrupa'nın en büyük toplu mezarı haline getirmekte.

Geçtiğimiz cuma günü gerçekleşen törene Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal katıldı. Tören ülkede ilk defa düzenlenen 'II. Dünya Savaşı sırasında Yahudileri kurtaran Ukraynalıları Anma Günü' ile aynı günde gerçekleşti.

Ukrayna'nın ilk Yahudi asıllı Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, anma günü ile ilgili paylaştığı Twitter mesajında, "Kahramanlıkları, bir insanlık ve fedakârlık dersidir," dedi.

Sembolik sinagog, bir müze ve araştırma merkezinin de kurulacağı 1,5 kilometrekare alana yayılan Holokost anma bölgesinin ilk binası.

Küçük bina, bölgeye Ukrayna 1990’larda bağımsız bir ülke olduktan sonra yerleştirilmiş Menora (yedi kollu şamdan) anıtının arkasında yer almakta. Sinagogun içi ve dışı dini yazılar ve oymalarla süslü. Renkli boyanmış tavanı da batı Ukrayna'nın eski sinagoglarının zengin tarihini hatırlatmakta. Fakat bu sanatsal benzetmenin ötesinde, tavana resmedilen karmaşık desenler, aynı zamanda katliamın başladığı 29 Eylül 1941 gecesinde, gökyüzünün almış olabileceği halini hatırlatıyor.

Rav Yaakov Bleich sinagogun bu sene 8 Nisan'a denk gelen Yom Aşoa günü (Yahudi takvimine göre Holokost Anma Günü) gerçekleşen açılışında, "Bu, insanların gelerek gerçekten dua ettiklerini ve Babi Yar'ın özellikle Yahudi kurbanlarını andıklarını hissedebildikleri ilk gerçek anıt. Çok çarpıcı, benzersiz ve etkileyici. Çok düşünülerek ve anlamlı semboller kullanılarak tasarlanmış” dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR