ABD´de senatörlerden ´ateşkes´ çağrısı

ABD´de 28 senatör, İsrail ile Hamas arasında süregelen çatışmalarda daha fazla can kaybının önlenmesi için ´bir an önce ateşkes sağlanması´ çağrısında bulundu.

Dünya
19 Mayıs 2021 Çarşamba

Georgia Senatörü, Yahudi asıllı Jon Ossoff liderliğindeki 28 Demokrat senatör, Filistin ve İsrail olaylarına ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "İsrail ve Filistin topraklarındaki çatışmada gerginliğin daha da tırmanmasını ve sivil kayıpları önlemek için acil olarak ateşkesin sağlanması çağrısı yapıyoruz" denildi.

ABD'de Demokrat Başkan Joe Biden, gelişmelerle ilgili ilk açıklamasında İsrail’in kendini savunma hakkı olduğunu ifade etmişti. Biden, yönetiminin taraflar arasında ateşkesi sağlamak için yoğun bir diplomasi trafiği yürüttüğünü belirtiyor.

Demokrat Parti içinde bu konuda farklı görüşlerde olanlar da bulunuyor.

New Jersey Senatörü Robert Menendez paylaştığı tweet’te şöyle dedi: “Hamas’ın roket saldırıları terörizmdir ve hiçbir ülke halkına yönelik böyle bir tehdidi tolere etmemelidir. Bu tip hareketler hem İsraillilerin hem de Filistinlilerin güvenliklerini tehdit eder.”

Wisconsin temsilcisi Mark Pocan ise paylaşımında şu yorumu yaptı: “Sadece Hamas’tan ateşlenen roketleri kınayamayız. Ayrıca İsrail’in Filistinlilere yönelik devlet destekli polis şiddetini ve Filistinli çocukların ölümünü de kınamalıyız.”

Minnesota temsilcisi İlhan Omar da, ABD yönetiminin İsrail'in Filistin'deki saldırılarına desteğini "mide bulandırıcı" ve "ahlak dışı" olarak niteledi. Gazze'de 10 yaşındaki bir kız çocuğunun yaşadıklarını anlattığı videoyu Twitter hesabından paylaşan Omar, "Bu çocuğun ve diğer Filistinlilerin maruz kaldıkları adil değil. Onu korumaya değer görmeyen ABD politikasının gaddarlığı adil değil. Bu insanları susturmak ve şeytanlaştırmak adil değil. Eyalet vekillerinizi arayın ve bu videoyu tekrar tekrar oynatın" dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR