Federal Almanya Meclisi Bundestag´da Antisemitizm tartışmaları

Dünya
19 Mayıs 2021 Çarşamba

Egemen Cantürk/Almanya

Alman siyasiler Hamas`ın İsrail`de sivilleri hedef alan terör saldırılarına tepkili . Pek çok siyasi gözlemci İsrail`in toprak bütünlüğünü hedef alan alan bu tür terör saldırılarının bir an evvel durdurulması gerektiğini vurguluyor. Özellikle İsrail`de Hamas terör örgütünün İsrail vatandaşı Arapları kışkırttığına değinen politikacılar iç savaş uyarısında bulunuyor.

Öte yandan Alman siyasiler Müslümanlar arasında artan antisemit saldırılardan endişe duyuyor.

Meclis genel oturumunda konuşan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU Dış politika sözcüsü Jürgen Hardt Almanya`da Müslümanlar arasında artan Yahudi karşıtlığını eleştirdi

Hardt  “Almanya`da Araplar istedikleri şekilde giyinebiliyor. Başörtüsü veya çarşafla dolaşıyorlar, İslami motifleri taşıyorlar. Ama bir Yahudi Kipa veya Davut Yıldızıyla sokakta dolaştığında saldırıya uğruyor. Bu kabul edilemez” dedi.

Cem Özdemir: Antisemitlere sıfır tolerans

Yeşiiler Partisi Milletvekili Cem Özdemir de Almanya`daki antisemitlere yönelik sert açıklamalarda bulundu. Bu ülkede antisemitlere yer yok diyen Özdemir “Bizim demokrasimizin temelini antisemitizm ile mücadele oluşturuyor”dedi. Özdemir konuşmasında Müslümanlar arasında artan antisemit saldırılara da değindi. Özdemir Almanya`da şiddeti yayan kişilere sıfır tolerans gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR