İsrailli bilim insanları bir mağarada milyonlarca yıllık insan izleri keşfetti

Kudüs İbrani Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi´nden bir grup bilim insanı, Güney Afrika´nın Kalahari Çölü´ndeki Wonderwerk Mağarası´nda milyonlarca yıl öncesine dayanan insan faaliyetlerinin izlerini ortaya çıkardı.

Dünya
26 Nisan 2021 Pazartesi

Afrikaanca’da adı  ‘mucize’ anlamına gelen mağara, ateş ve alet üretiminin ilk kanıtlarından bazılarını sunuyor. HUJI Yer Bilimleri Enstitüsü'nden Prof. Ron Shaar bir basın bülteninde "Artık insan atalarımızın 1,8 milyon yıl önce Wonderwerk Mağarası'nda taş aletler (Oldowan) yaptığını güvenle söyleyebiliriz" dedi. 

Oldowanlar genellikle iki yönde yontulmuş, kabaca işlenmiş doğrama aletlerinden oluşan, insanlar tarafından üretilen en eski aletlerdir. 

Shaar, "Mağara duvarlarından yüzlerce küçük tortu örneğini dikkatlice kaldırdık ve manyetik sinyallerini ölçtük. Laboratuvar analizimiz, bazı örneklerin kuzey yerine güneye manyetize edildiğini gösterdi. Bu, günümüzün manyetik alanının yönü. Bu manyetik 'tersine çevirmelerin' tam zamanlaması küresel olarak kabul edildiğinden, bize mağaradaki tüm katmanının antik dönemine dair ipuçları verdi’’ ifadelerini kullandı. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR