İsrail Holokost´ta katledilen 6 milyon Yahudi´yi andı

İsrail´de Holokost´u Anma Günü, perşembe sabahı saat 10´da çalınan iki dakikalık siren ile başladı.

Dünya
8 Nisan 2021 Perşembe

Holokost Anma Günü, İsrail’in ulusal takvimindeki en ciddi günlerden biridir ve ülkenin büyük bir kısmı, Nazi ölüm kamplarında acı çekenleri onurlandırmak için iki dakikalık saygı duruşunda bulunur.

Bu yıl da her yıl olduğu gibi Holokost sırasında katledilenleri anmak için İsrail halkı ofislerden okullara, otoyollardan sokaklara kadar Holokost Anma Günü için saygı duruşunda bulundu.

Siren ayrıca, önceki gece Kudüs'teki Yad Vaşem Holokost Müzesi’ndeki resmi açılış etkinliğiyle başlayan kasvetli günün ardından gündüz ana etkinliklerinin başladığını simgeler.

Çarşamba geceki törene Holokost Kurtulanları, Devlet Başkanı Reuven Rivlin, Başbakan Binyamin Netanyahu ve diğer ileri gelenler katıldı.

Etkinlikler ayrıca okullarda, kamu kurumlarında ve ordu üslerinde yapılır. Milletvekillerinin Meclis’te Holokost kurbanlarının adlarını okuduğu resmi bir etkinlik olan “Her Kişinin Bir İsmi Vardır" töreni de saat 11.00’de başladı.

Bu yılki Holokost anma etkinlikleri, Kudüs'teki Yad Vaşem Holokost Müzesi tarafından Nazi Almanya'sının Sovyetler Birliği'ni işgaline işaret eden "En Son Yahudi'ye Kadar: Kitlesel İmha Başlangıcından Bu Yana 80 Yıl" başlığı altında gerçekleştiriliyor.

Bu yıl, İsrail Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs salgını nedeniyle toplantıları yasakladığı ve törenleri çevrimiçi olmaya zorladığı geçen yıla göre daha fazla halka açık etkinlik yapılacak.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün