Pandemi döneminde Yahudi yaşamı kayıt altına alınıyor

COVID-19 salgını sırasında Amerikan Yahudilerinin ve kurumlarının deneyimlerini ve Yahudi yaşamını kayıt altına almak, konuyla ilgili materyallerin toplanması ve korunmasına yardımcı olmak için yeni bir web sitesi kuruldu.

Dünya
17 Mart 2021 Çarşamba

‘Collecting These Times: Pandemide Amerikan Yahudi Deneyimleri’ olarak adlandırılan web sitesi, George Mason Üniversitesinin Roy Rosenzweig Tarih ve Yeni Medya Merkezi tarafından Berman Müzesi, İbrani Teoloji Koleji, Amerikan Yahudi Müzeleri Konseyi ile ortaklaşa geliştirildi.

Web sitesi kullanıcıları, ABD'deki çeşitli kurumlara ait resim, fotoğraf, video, belge ve ses kayıtlarına ulaşabildiği gibi bunlara katkı da sağlayabiliyor. Site, okullardan yaz kamplarını, ritüellerden işletmelere kadar farklı cemaatlerdeki yaşanmışlıkları gözler önüne seriyor.

Site, şu anda kullanıcılarına yaklaşık 70 farklı kaynağın verilerini sunuyor. İleride projenin büyümesiyle kaynak sayısının da artması bekleniyor.

Roy Rosenzweig Merkezi yetkilisi Jessica Mack yaptığı açıklamada, "Bu dönemle ilgili bilgileri biriktirmek, deneyimleri paylaşmak veya ABD'deki Yahudi yaşamının her geçen yıl nasıl değiştiğini daha iyi anlamak isteyen herkes için erişilebilir durumda" diyerek sitenin herkese açık olduğunu belirtti. Mack, "Bireylerin, ailelerin ve toplulukların salgın sırasında birçok Yahudi yaşantısını ve geleneklerini uygulamak için yaratıcılık ve azimle neler yaptığını hatırlatan web sitesinin hem şimdi hem de gelecekte bir eğitim kaynağı olacağını umuyoruz" diye ekledi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR