Alman Yahudilerinden Hamburg Sinagogunun yeniden inşasına ret

Yahudi cemaati, Hamburg Sinagogunun yeniden inşa edilme projesine, Nazi geçmişini saklayacağı için karşı çıktı.

Dünya
17 Mart 2021 Çarşamba

Hamburg’un Yahudi cemaati, Naziler tarafından 1938 yılında Kristal Gece (Kristallnacht) sırasında yerle bir edilen bir sinagogun tekrar inşa edilmesi ile ilgili endişelerini dile getirdi. Cemaatin endişesinin sebebi ise bunu Almanya’nın bir geçmişini saklama girişimi olarak görmeleri.

1906 yılında hizmete açılan Hamburg Sinagogu, bir zamanlar Kuzey Almanya’nın en büyük sinagogu olarak 1200 kişilik kapasiteye sahipti. Daha sonra bu sinagog, onlarca kişinin ölümüne sebep olan, Yahudi dükkanlarının ve sinagoglarının geniş çapta yok edildiği Kristal Gece sırasında yerle bir edilmişti.

Hamburg Belediyesi, yerel Yahudi cemaatinin itirazlarından sonra, iddiaya göre, arazinin belediyeye geri satılmasından önce, cemaatin sinagog kalıntılarını yıkma masrafını karşılamasını talep etti.

Sinagog aslen Holokost öncesindeki Yahudi mahallesinin konumu olan Grindel mahallesindeki Joseph Carlebach Platz’da, o zamanki adıyla Bornplatz’da bulunuyordu.

2021 itibarıyla 2.500 civarında Yahudi yaşayan Hamburg’da, yeniden inşa projesine verilen destek büyük ölçüde yerel ve ulusal yönetimden gelmekte, fakat yerel Yahudiler ve Hamburg’un Holokost öncesindeki Yahudi cemaatiyle bağlantısı olanlar projeye şiddetle muhalefet ediyor.

Yeniden inşaya karşı gelenler arasında Hamburg’un Alman Yahudi Tarihi Enstitüsü eski başkanı ve Potsdam’daki Moses Mendelsshon Avrupa Yahudi Araştırmaları Merkezinin şimdiki yöneticisi olan Miriam Rurup da bulunmakta. Aynı şekilde Hamburglu Yahudi bir ailede doğmuş olan İsrailli Profesör Moshe Zimmerman da Jewish News’a yaptığı açıklamada, “Burada geçmişte kalan bir şeyi inşa ediyor ve Nazi vahşetinin izlerini siliyorlar” dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR