Pompeo: Suudi Arabistan´da çok kişi İsrail ile normalleşme istiyor

ABD eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan´da ´birçok´ kişinin, İsrail ile normalleştirilmiş ilişkiler istediğini ve krallığın İbrahim Anlaşmalarına katılmasını umduğunu belirtti.

Dünya
10 Mart 2021 Çarşamba

ABD eski Başkanı Donald Trump döneminde, önce CIA direktörlüğü ve ardından üst düzey diplomat olarak görev yapan Pompeo, Pazartesi günü kendisine Küresel Liderlik Ödülünü verecek olan Combat Anti-Semitism Movement'a (Antisemitizmle Mücadele Hareketi) konuştuğu videoda bu yorumları yaptı.

Geçen yıl Trump'ın arabuluculuğunu yaptığı İbrahim Anlaşmaları uyarınca, dört büyük Arap ülkesi -Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Fas ve Sudan - İsrail'i resmen tanımayı kabul etmişti. İsrail basını, aralarında Yahudi devleti için en büyük ‘ödül’ olarak kabul edilen Suudi Arabistan'ın da olduğu, diğer Arap ülkelerinin de anlaşmalara katılmakla ilgilendiği yorumlarıyla doluydu.

Agence France-Presse'e yaptığı açıklamada, “Geleceği tahmin etmenin, benim için bir mücadele olduğu kanıtlandı" diyen Pompeo, sözlerine "daha birçok" ülkenin İsrail ile diplomatik ilişki kuracağını düşündüğünü ekledi ve “Umarım Suudi Arabistan Krallığı, İbrahim Anlaşmalarına katılmanın bir yolunu bulabilir. O ülkedeki pek çok kişinin, bunun olmasını istediğini biliyorum” dedi.

Kudüs'teki kaynaklar, Pompeo ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile kasım ayında, Kızıldeniz kıyısındaki Neom şehrinde görüştüğünü belirtiyor. Riyad tarafından yalanlanan toplantı, İsrail'de bir normalleşme anlaşmasının yakın olabileceğine dair yapılan yorumları beraberinde getirmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR