PURİM 2021: TÜRLÜ TÜRLÜ MASKELER

Purimlerimizin klasiği maske ve kılık değiştirme bu sene pandeminin getirdiği maskelerle daha farklı bir hâl aldı. Gelin farklı şehirlerden Purim manzaralarına beraber göz atalım!

Zaman Makinesi
2 Mart 2021 Salı

Liza Cemel

Bir bayramı daha pandemi döneminde geçirdik. Geçen Pesah ilk defa Seder’i Zoom üzerinden yaparken, hepimiz içimizden 1 sene sonraki Pesah’a kadar çoktan bu illeti atlatacağımız umuduylaydık. Gel gör ki bu duruma fark ettiğimizden daha hızlı ayak uydurmak ve daha uzun süre dayanmak zorunda kaldık. Bayramlar birbirini kovaladıkça, biz de bir sonraki bayramı koronasız geçiririz diye umar olduk. Geçen seneki Purim, bazılarımız için pandemi tam başlamadan normal kutlanılan son bayram gibiydi, bazısı için de düzenin değiştiği ilk bayram. Değişimin dönüm noktası da diyebiliriz aslında.

Kimi şehirlerde kısıtlamalar Purim kutlamalarına engel olmazken, kimisinde de tüm etkinlikler sanal ortama taşınmak zorunda kaldı. Her yıl İstanbul’da düzenlenen büyük partinin yerini bu yıl online partiye bırakması da bunun en büyük örneği. Buna rağmen online partideki katılımcı sayısının 1000’i aşkın olduğunu görmek, koşullar şekil değiştirse de Purim neşesinin sürdüğünü düşündürdü bana. Farklı bir deneyim olsa da dünyanın her yerinde Purim’in çok keyifli geçtiğini umuyoruz. Bu Purim’i özel kılan pandemi maskelerinin seneye yalnızca bir Purim kostümü olarak kalması dileğiyle…

Şimdi de farklı şehirlerin farklı kutlamalarına göz atalım!

  • Tel Aviv

(Görsel kaynağı: Miriam Alster/Flash90)

Dünyanın geri kalanına oranla kapsamlı ve hızlı aşılamalarıyla ve her sene gelenekselleşmiş Purim kutlamalarıyla, tabi ki Tel Aviv listenin birinci sırasında yer alıyor. Şehrin merkezinde birbirinden yaratıcı kostümlerle, kimisi bisiklet üzerinde; kimisi patenle kutlanan gün festival tadındaydı. Sağlık yetkililerine göre, yok sayılmış bazı pandemi kısıtlamaları; bulunduğumuz durumu daha da olumsuza sürükleyeceği yönünde.

 (Görsel kaynağı: Getty Images vasıtasıyla Jack Guez/AFP, JTA)

  • Kudüs

(Görsel kaynağı: Ahmad Gharabli / AFP)

Kudüs’te de renkli görüntüler vardı. Lakin kısıtlamaların ihmal edildiği ve toplu buluşmaların yaygın olduğu ultra-Ortodoks bölgelerindeki bazı dini etkinliklere polis tarafından müdahale edildi.

(Görsel kaynağı: Olivier Fitoussi/Flash90)

  • Berlin

(Görsel kaynağı: Carsten Koall/JTA vasıtasıyla Getty Images)

(Görsel kaynağı: KSpace Berlin)

Birçok kişinin katılımıyla gerçekleşen Berlin’de Purim coşkusu sokaktaki Megila okumalarıyla ve danslarla şenlendi.

  • Londra

(Dan Kitwood/JTA vasıtasıyla Getty Images)

  • Moskova

 (Sergei Karpukhin/Getty Images, JTA vasıtasıyla TASS)

 Biz de Şalom ArtıOnsekiz olarak, yeni normalin getirdiği koşullara uygun bir emoji kostüm yarışması düzenledik! Kutlamalar için buluşamasak da hepimiz resimlerimizi değişik emojilerle süsleyebiliriz ne de olsa. Yaratıcılığın dijitalle birleştiği bu etkinliğin hem günümüzü hem de Purim kutlamasını yansıttığını düşünüyoruz.

Seneye yüz yüze, el ele Purim etkinliklerinde görüşmek umuduyla…

Kaynakça: https://www.timesofisrael.com/masks-of-all-kinds-scenes-from-a-pandemic-purim-across-the-world/

https://www.timesofisrael.com/after-transport-blocked-hundreds-walk-to-jerusalem-for-banned-purim-parties/

 

 


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR