Moşe Dayan´ın ilk eşi, aktivist Ruth Dayan 103 yaşında vefat etti

Sosyal aktivist, barış taraftarı ve İsrail eski Savunma Bakanı Moşe Dayan´ın ilk eşi Ruth Dayan, 4 Şubat akşamı, 103 yaşında hayatını kaybetti.

Dünya
10 Şubat 2021 Çarşamba

Dayan, rahmetli İsrailli aktör ve yönetmen Assi Dayan’ın, rahmetli heykeltıraş Udi Dayan’ın, reklamcı ve yazar Yael Dayan’ın annesiydi.

Ruth, 1917 yılında Hayfa’da dünyaya gelmiş ve evleneceği Moşe Dayan ile tanıştığı Nahalal Moşav’ındaki tarım topluluğunda uzun yıllar geçirmişti. İkili 1935 yılında evlenmişlerdi. Çift 37 yıl evli kalmış, 1972 yılında boşanmışlardı.

Dayan, yıllarca barışı ve Araplarla birlikte yaşanabileceğini savunmuş, göçmenler ve Araplar da dahil olmak üzere azınlıklara fayda sağlamak için sayısız proje yürütmüştü. 1960 yılında tüm dünyada özel ihtiyaçlı çocuklara yardım eden bir kuruluş olan Variety Israel’in kurulmasına da destek olmuştu.

Tüm bunların yanı sıra etnik işlemeleriyle ünlü olan moda evi Maskit’i kurmasıyla tanınıyordu.

1950’lerin sonlarında yeni kurulmuş İsrail’in genç hükümeti, Dayan’dan İsrail’e Yemen, Fas ve diğer doğu ülkelerinden gelen göçmenler için iş imkânları bulmasını istemişti. İlk düşünceleri yeni göçmenleri tarım alanında eğitmekti. Fakat Dayan göçmenlerin çoğunun nakış ve dokuma konularında çok yetenekli olduğunu fark etti ve farklı yönlerde düşünmeye başladı. Maskit zengin ve yoğun süslemelerinin yanında, eşsiz çöl pelerini ve Bedevi stili tunikleri ile tanınan, ülkenin en popüler ihraç markası oldu.

İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin, cenazesindeki konuşmasında Ruth Dayan’ı “ölümünden sonra değil, yaşamı sırasında bir İsrail efsanesi olmuş kadın” olarak övgüyle tanımladı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR