Lüksemburg´dan ilk kez Holokost kurbanlarına sembolik tazminat

Yıllardır Holokost kurtulanlarının çoğuna kaybettikleri malları geri ödemeyi reddeden Lüksemburg hükümeti, sembolik bir tazminat olarak 1,2 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Dünya
10 Şubat 2021 Çarşamba

Lüksemburg büyük dükalığının, Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Gününde, Dünya Yahudi Tazminat Kuruluşu (WJRO) ve yerel Yahudi cemaati ile “Lüksemburg’un Holokost kurtulanlarına desteğinin sembolik bir göstergesi olarak yaklaşık 1 milyon Euro vereceğini” belirten bir anlaşma imzaladığı açıklandı.

Hükümet aynı zamanda Lüksemburg’un Yahudi kurbanlarının kamplara gönderilmek üzere trenlere bindirildiği bölge olan Cinqfontaines’de bir Holokost anıtı ve eğitim merkezi inşa etmek üzere 30 milyon dolar ayıracağını açıkladı.

Anlaşmada Fransa, Belçika ve Almanya ile sınır komşusu olan, denize kıyısı bulunmayan küçük bir bankacılık ülkesi olan Lüksemburg’un aynı zamanda, “Holokost zamanından kalan dokunulmamış banka hesapları, banka kasaları ve sigorta poliçelerini bağımsız bir denetim kurulu ve Yahudi temsilci ortak komitesi yoluyla belirlenen sahiplerine iade edeceği” belirtiliyor.

Lüksemburg’da 1950 yılında çıkarılmış olan bir kanun, tazminat hakkı edinebilmeyi vatandaşlar ve 1931’den önce ülkeye göç etmiş olan bazı ‘devletsiz kişilerle’ sınırlıyor. Bu ifade ile 1940’taki Nazi işgalinden önce orada yaşamış yaklaşık 4000 Yahudi'nin yüzde 75’i hak dışında kalmış oluyordu.

Dünya Yahudi Tazminat Kuruluşunun Operasyonlar Başkanı Gideon Taylor bunun, “Lüksemburg’un Batı Avrupa’da ele alınmamış tazminat sorunları olan tek ülke olmasına sebep olduğunu” belirtti. Kurumun yapmış olduğu açıklamaya göre ilgilenilmeyi bekleyen konular arasında onlarca gayrimenkul da bulunmakta.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR