Nazi kampı sekreteri 10 bin kişinin öldürülmesiyle suçlanıyor

Stutthof Nazi kampında sekreter olarak çalışmış bir kadın, 10 bin kişinin öldürülmesinde, cinayete ortaklık etmekle suçlanıyor.

Dünya
10 Şubat 2021 Çarşamba

Haziran 1943 - Nisan 1945 tarihleri arasında Stutthof Kampında stenograf ve kamp komutanının sekreteri olarak görev yapan sanık, Yahudileri, Polonyalı partizanları ve Sovyet Rus mahkûmlarını sistematik olarak öldürenlere yardımcı olmakla suçlanıyor. Sekreter, çalıştığı dönemde, 18 yaşından küçük olduğu için çocuk mahkemesinde yargılanacak.

Söz konusu sanığın yargılanması, Stutthof Kampı ile ilgili ilk dava değil. Ağustos 1944 - Nisan 1945 tarihleri arasında kampta SS bekçisi olarak görev yapmış, 93 yaşındaki Bruno Dey de mahkemede yargılanmıştı.

Dey kampta olduğunu itiraf ederken, cinayete ortaklık suçunu reddetti. 2019 yılında Hamburg mahkemesinde verdiği ifadede, “Yaşananlarla ilgili bir suçluluk duymuyorum... Ben bekçilik yapmak dışında hiçbir şeye ortak olmadım. Ama yapmaya zorlandım; bu bir emirdi” şeklinde konuştu.

Kampta olduğu dönemde 17 yaşında olduğu için çocuk mahkemesinde yargılanan Dey'e mahkeme iki yıl tecil edilmiş ceza vermiş ancak karar antisemitizmle mücadele eden Simon Wiesenthal Merkezi tarafından kınanmıştı.

Bugün Polonya'nın Gdansk şehri yakınlarında yer alan Stutthof Kampında 63 bin kişinin öldürülmüş olduğu tahmin ediliyor. Holokost'un üzerinden 80 yıl geçmiş olmasına rağmen, en düşük pozisyonlardaki kişiler dahil olmak üzere Nazi suçlularının yargılanması çabaları devam ediyor. Simon Wiesenthal Merkezi yöneticisi ve Nazi avcısı Efraim Zuroff'a göre bu yargılamalar çok önemli çünkü Nazilerin işlediği suçlarla ilgili toplumsal bilinç yaratılmış oluyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR