Capitol Hill işgalinde göze çarpan nefret sembolleri

Üzerinde “Camp Auschwitz,” arkasında ise ´GÖREVLİ´ yazılı bir kazak giyen isyancının görseli Trump yanlılarının Kongre işgali sırasında çekilmiş fotoğraflarından yalnızca biriydi. Diğer aşırı sağcı slogan ve semboller de bunun gibi, uç ideolojilerin ve komplo teorilerinin kodlarıydı.

Selin KANDİYOTİ Kültür
13 Ocak 2021 Çarşamba


QAnon sloganları

 Çetenin birçok üyesi antisemitizm ile çizilmiş, Donald Trump yanlısı, QAnon komplo teorisini destekleyen pankartlar taşıyordu. Milyonlarca takipçisi bulunan 2017’de başlayan akım, Demokratların yönetiminde pedofillerden oluşan elit bir grubun çocukların kanını toplayıp, Trump’ı düşürmek istediklerini iddia ediyor. Trump bu gruba övgüler yağdırmış, asılsız fikirlerini desteklemişti. QAnon sembollerinin en önde geleni ‘Q’, şifreli bir şekilde kenar web siteleri aracılığı ile içerden bilgi aktaran, sözde üst düzey bir hükümet görevlisinin kod adı.

Trust The Plan/ Plana Güvenin: Q’nun aktardığına göre seçimleri Trump kazanacaktı. Bunun gerçekleşmemesi üzerine hayal kırıklığına uğrayan takipçilere QAnon’a olan güvenlerini kaybetmemeleri ve teorilerine inançlarını sürdürmeleri için ‘Plana Güvenin’ sloganı oluşturuldu.

Save the Children/ Çocukları Kurtarın: QAnon’un temel ilkelerinden biri çocukları kurtarmak çünkü en büyük iddiası küresel bir pedofil ağının olduğu yönünde. Yahudi milyarder George Soros, Hillary Clinton ve Tom Hanks bu akım tarafından pedofil zincirinin bir halkası olarak tanımlanmıştı.

 Neo-Naziler

Holokost inkarcıları ve neo-Naziler de isyancılar arasındaydı. Örneğin NSC-131 Nationalist Social Club- 131.bölge New England’ı temsil ediyordu. Video görüntülerinde swastika sembolüne rastlandı.

 Konfederasyon bayrakları ve ilmik

Beyaz üstünlükçülerin uzun tarihini temsil eden bayraklar yağmada göze çarpıyordu. Irkçı şiddetin önde gelen sembollerinden, darağacında infazda kullanılan ilmikler ise binanın önüne bırakıldı.

 

Hükümet karşıtı militan semboller

İsyan sırasında Trump yanlıların elinde “Tiranlık kanun olursa, isyan görev olur” yazılı bayrakların yanında Roma rakamı ile üç sembolünün bulunduğu bayraklar bulunuyordu. ‘III’ logosu Three Percenters/ Yüzde 3’lükler anlamına geliyor. Obama yönetime geçtiğinde ona karşı kuruldu. ADL tarafından ‘aşırılıkçı/radikal’ olarak nitelendiriliyor. Militanların kullandığı bir başka sembol ise yılan ve altında ‘Don’t tread on me/ Beni ezmeyin’ yazılı bayrak. Bu bayrak silahlanma hakkı ve bireysel özgürlükleri sembolize ediyor.

 Proud Boys / Gururlu Çocuklar

Aşırı sağcı grup ‘Proud Boys / Gururlu Çocuklar’ Trump’ın eylülde seçim münazaraları sırasında “Geride durun ve bekleyin” diye seslendiği üyelerden oluşuyor. Siyah - sarı renklerde giyiniyorlar ve kırmızı - beyaz ‘Make America Great Again’ şapkaları takıyorlar. Üyelerinin “6MWE” sloganını kullandığı biliniyor. Bu Holokost’ta öldürülen Yahudilere istinaden “Six Million wasn’t Enough/ 6 milyon Yeterli Değildi” anlamına geliyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR