Arnold Schwarzenegger Capitol ayaklanmasını Kristal Gece´ye benzetti

Arnold Schwarzenegger geçen hafta Capitol Hill´de yaşananları 1938´de Nazi Almanya´sından yaşanan Kristallnacht´a benzetti.

Selin KANDİYOTİ Kültür
13 Ocak 2021 Çarşamba

Ilımlı bir Cumhuriyetçi olan, Terminatör rolüyle akıllara kazınan Kaliforniya eski Valisi Arnold Schwarzenegger, Donald Trump’ı tarihteki en kötü başkan olarak nitelendirirken, 6 Ocak’ta Amerikan Kongre Binası Capitol Hill’in Trump taraftarları tarafından baskınının Kristallnacht’ı anımsattığını belirtti. Polis barikatlarını aşan Trump yanlıları Joe Biden’ın seçim zaferinin tescilini sağlayacak oturuma devam edilirken Kongre’yi işgal etmiş, olaylarda beş kişi hayatını kaybetmişti.

10 Ocak’ta yayınladığı videoda Schwarzenegger Avusturya’da henüz Kristal Gece’nin etkileri unutulmamışken büyüdüğünü dile getirdi.  1938’de Yahudilere yapılan bu saldırının, bugünün ‘Proud Boys’una eşdeğerde olan Naziler tarafından gerçekleştirildiğini belirten Schwarzenegger’in konuşmasında ilgili bölüm şu şekildeydi:

“Çarşamba, tam burada ABD’nin Kırık Camlar Gecesiydi. Çete yalnızca Capitol’un pencerelerini kırmadı, kıymetini bilemediğimiz fikirleri de kırdı, ülkemizin temellerinin kurulu olduğu prensipleri çiğnedi. Ben, demokrasisini kaybetmiş olmanın acısını yaşayan bir ülkenin kalıntılarında büyüdüm. 1947’de II. Dünya Savaşından iki yıl sonra doğdum. Tarihin en kötü rejimine hizmet etmenin verdiği suçluluk duygusu ile kendini içkiye vermiş, yıkılmış erkeklerle çevriliydim. Hepsi antisemit ya da Nazi değildi, fakat hepsi o yolda birlikte yürüdü. Onlar hepimizin komşusuydu. Daha önce bunu kamuoyu ile hiç paylaşmamıştım çünkü acı veren bir hatıra fakat babam haftada iki eve sarhoş gelip annemi ve bizleri döverdi. Aynı olay yan komşularda da yaşanırdı. Bu yüzden babamı sorumlu tutmadım. Babalarımız vücutlarındaki şarapnel kalıntılarından dolayı fiziksel acı, gördükleri ve yaptıklarından dolayı duygusal acı içindeydiler. Her şey yalanlarla başladı. Yalanlar, daha fazla yalanlar ve hoşgörüsüzlük. Avrupalı olarak ilk elden olayların nasıl kontrolden çıktığını gördüm. Bu ülkede korku var. Böyle bir olay burada da gerçekleşebilir.”

Schwarzenegger daha sonra konuşmasında Trump’a yönelerek, “İnsanları yanlış yönlendirip darbe girişiminde bulundu. Trump başarısız bir liderdir. Tarihe en kötü başkan olarak geçecektir. Şükür ki yakında, eski bir tweet gibi mevzu dışı kalacak.”

Kendisinin de üye olduğu Cumhuriyetçi Partiyi eleştirmekten geri durmayan Schwarzenegger partiyi Trump’ın yalanlarını ve ihanetlerini mümkün kıldığı için kınadı ve “Milliyetçilik başkanın yanında olmak değil, ülkenin yanında olmak demektir” dedi.

Schwarzenegger sözlerini Seçilmiş Başkan Joe Biden ile bugün, yarın ve sonsuza dek demokrasiyi tehdit edenlere karşı savunmasında yan yana duracağını söyleyerek bitirdi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR