Latin Amerika’da Yahudi izleri DNA’da görünüyor

İngiliz UCL Üniversitesi bilim İnsanı genetikçi Dr Juan Camilo Chacon Duque ve ekibi tarafından yapılan araştırma, Güney Amerikalı insanların genlerinde Sefarad Yahudilerinin genleri olduğunu ortaya çıkardı.

Dünya 1 yorum
28 Aralık 2018 Cuma

Beş Latin Amerika ülkesinden istatistik örnekleme metodu ile seçilen 6,589 kişinin genleri incelendiğinde dörtte birinin genetik haritasında Sefarad Yahudilerinin genleri bulundu.

Genetikçi Dr. Juan Camilo Chacon Duque ve ekibi tarafından yapılan araştırmanın sonuçları  Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Araştırma tezinin ismi “Latin Amerikalılar  fiziksel görünüşlerine de yansıyan büyük ölçüde Converso ve yerel Amerikan yerli kökenine sahipler.”

Converso, İspanyolca bir değim ve Yahudilikten Hıristiyanlığa geçen kişiler için kullanılıyor.  Avrupa’da Ortaçağ’da başlayan  İspanyol engizisyonu binlerce Yahudi’nin ülkeyi terk etmesine veya din değiştirerek Hıristiyan olmasına neden olmuştu. Amerika kıtasının keşfi ve kıtanın İspanyol kolonileri binlerce İspanyol kökenli insanın da yeni dünyaya yerleşmesine neden olmuştu.

Araştırma, deneklerin DNA Çeşitlemesine (haplotypes) odaklandığında ise ibre, İber Yarımadasını gösteriyor.

Bunun da Türkçesi, her ne kadar genetik miras yüzde 25 olarak görünse de yayılım veya dağılım coğrafi olarak  çok daha yüksek. Güney Amerika’nın neredeyse her bölgesinde  Sefarad kişilerin genlerini taşıyan insanlar yaşıyor.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR