Lego’nun ‘Nefret Operasyonu’ sergiden kaldırıldı

İspanya’da ünlü Lego yap boz oyuncaklarının sergisindeki ‘Holokost’un intikamını konu alan Yahudi İntikam Birliği’ adlı Lego oyuncakları İsrailli diplomatın şikayeti üzerine kaldırıldı.

Dünya
28 Aralık 2018 Cuma

Lego sergisindeki askeri kamyon ve elinde İsrail bayrağı taşıyan askerlerden oluşan oyuncak, 2. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra Yahudi soykırımının ardından güya kurulmuş bir Yahudi intikam birliğini ima ediyordu. Serginin altında Operation Vengeance    (İntikam Birliği) ibaresi vardı. 

İsrailli oyuncak askerlerin silahlarını etraftaki sivillere doğrultmuş olduğu da dikkat çekiyordu. İsrail’in İspanya Konsolos Yardımcısı Assaf Moran ‘Lego’yu Seviyorum’ adlı sergiyi   çocukları ile tesadüfen gezince durumu şikayet etti ve önce  askerlerin üzerindeki İsrail bayrakları kaldırıldı, ardından asker oyuncakların olduğu bölüm tümden sergiden çkildi. 

Müze yetkilileri kendilerini oyuncak askerlerin kötü adamları değil iyi adamları temsil ettiğini belirterek savundular ancak savaş sonrası Yahudi intikam birliği diye bir  birlik yoktu. 

İsrail Yardımcı Konsolosu Moran şu açıklamayı yaptı: “Sergide söylenen İntikam birliği İsrailli olamaz çünkü savaştan hemen sonra İtalya’da olan bu birlik İsrail’in kuruluşundan 3 yıl önce kurulmuştu. Dolayısı ile bu sergi halka yanlış ve çarpıtılmış tarih bilgisi vermektedir.” 

Gerçekte anti-Nazi intikam birliği   1945 yılında kuzey İtalya’da Piruli’de  savaştan hemen sonra ortaya çıkmıştı ve Yahudilikle hiçbir ilgisi yoktu.  İsrailli diplomat sözlerine şöyle devam etti: Burada iki büyük yalan var, bir, çocuklara yönelik olan bu sergi İsrail askerlerinin sivillere  sebepsiz yere silah doğrulttuğunu gösteriyor, ikinci büyük yalan da İsrail kurulmadan önce ortaya çıkmış bir birliğin İsrail bayrağı taşıması. ”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR