Almanya eski Nazi kampını müze yapmak için 1,1 milyon dolar ayırdı

Polonya, İsrail, Hollanda ve Slovakya’nın işbirliği ile yapılacak Sobibor Nazi kampını müze yapma projesine, Almanya 1,1 milyon dolar ayırdı.

Dünya
28 Aralık 2018 Cuma

Geçtiğimiz hafta ilgili ülkelerin yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, projenin tamamlanması iki yıl sürecek. Projeyi Auschwitz Birkenau Vakfı ve Majdanek Devlet Müzesi Kurumu yürütecek.  Ana inşaatın 2019 ile 2020 yılları arasında gerçekleşeceği belirtildi.  Müzenin ana binasını teşkil edecek kısım Almanya’nın bağışladığı fon ile inşa edilecek. 

Almanya’nın Polonya Büyükelçisi Rolf Nikel bağış ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Geçmişi hatırlamak ve tarihi tüm gerçekleri ile doğru anlatmak bugün yeni nesillere vereceğimiz en iyi derstir. Gençlere, dinden, ırktan, politik görüşten ve kişilerin ruhi sağlığından bağımsız olarak herkese eşit davranmaları  gerektiğini öğretmeliyiz. 

1942 ile 1943 yılları arasında Polonya’da bulunan Sobibor kampında Naziler 170 bin ile 300 bin Yahudi’yi katletmişti.  Naziler akli dengesi bozuk olan hastaları da kamplarda katlediyordu.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR