24 Ocak 2022 Pazartesi 16:57
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Enjekte edilebilir aşılar geçmişte kalabilir

California Riverside Üniversitesi (UCR) araştırmacıları, marul ve benzeri bitkilerden COVID-19 ile mücadelede önemli etkileri olabilecek yenilebilir aşılar üretmeyi deniyor.

Dünya 2196 görüntüleme
17 Eylül 2021 Cuma

UCR Botanik ve Bitki Bilimi Bölümü'nden Prof. Juan Pablo Giraldo yaptığı açıklamada, proje başarılı olursa tek bir bitkinin tek bir kişiyi aşılamaya yetecek kadar mRNA üretebileceğini belirtti.

Giraldo, ‘‘Bu deneyi ıspanak ve marulla test ediyoruz ve insanların kendi bahçelerinde yetiştirmelerine yönelik uzun vadeli hedeflerimiz var’’ dedi.

UCR nanomühendislik uzmanı Prof. Nicole Steinmetz mRNA nın bitkilerin içinde nasıl gelişeceği konusunda yaptığı açıklamada, ‘‘Bitkilerde bulunan kloroplastlar fotosentez yaparak besin ve oksijen üretir. Bizim fikrimiz, bitkilerde gen aktarımı için doğal olarak oluşan nanopartiküllerin kloroplastlara gitmesini sağlamak” dedi.

Steinmetz aşıya karşı tereddüdü olanların çoğunun iğneden korktukları için aşı yaptırmadıklarını belirtti ve bu projenin aşı yaptırmaya tereddüt edenlerin COVID-19’dan korunmalarını sağlayacak yeni bir yöntem olduğunu dile getirdi.

Haziran 2021'de Oxford Üniversitesi tarafından yayınlanan bir çalışma, insanların iğne korkusu yaşamamaları halinde aşı tereddütünün %10'un üzerinde azalabileceğini gösterdi.

UCR araştırmacılarının yenilebilir aşı projesi Ulusal Bilim Vakfı'ndan 500.000 dolarlık bir hibe ile destekleniyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental