Bennett İbrahim Anlaşmalarının birinci yılını kutladı

İsrail Başbakanı Naftali Bennett cuma günü, İsrail´in BAE, Bahreyn, Fas ve Sudan ile ilişkileri normalleştiren İbrahim Anlaşmalarının birinci yıl dönümünü kutladı.

Dünya
17 Eylül 2021 Cuma

Başbakan olmasından bu yana anlaşmalar hakkında kamuoyu önünde yorum yapmayan Naftali Bennett, Ortadoğu'da barış tarihinde yeni ve çığır açan İbrahim Anlaşmalarına övgüde bulundu.

Bennett yaptığı açıklamada, ‘‘İsrail Devleti, ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirmeye, derinleştirmeye ve genişletmeye devam edecek, ayrıca bölgedeki diğer ülkelerle ilişkileri geliştirmek için çalışmaya devam edecek” dedi.

Bennett’in açıklamaları, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin normalleşme anlaşmalarını kutlamak için cuma günü İsrailli ve Arap liderlerle bir araya gelmesinden saatler önce geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, bu haftanın başlarında Biden yönetiminin, İbrahim Anlaşmalarının yıldönümünü kutlamaktan heyecan duyduğunu belirtti.

Price yaptığı açıklamada, "Bu anlaşmaları güçlü bir şekilde destekliyoruz ve İsrail ile dünyadaki ülkeler arasındaki işbirliklerini geliştirmeyi dört gözle bekliyoruz. İsrailliler ve Filistinliler arasındaki ilişkilerde somut ilerleme kaydedebileceğimizi umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR