5 Ağustos 2021 Perşembe 20:55

İsrail´in kamuflaj teknolojisi askerleri ´görünmez´ hale getiriyor

İsrailli şirket Polaris Solutions, askerleri savaş alanında neredeyse tespit edilemez hale getiren bir kamuflaj teknolojisi geliştirdi.

Dünya 1936 görüntüleme
17 Haziran 2021 Perşembe

İsrail Savunma Bakanlığı ile işbirliği yapan şirket, kısa süre önce termal gizleme sağlayan malzemeden yapılmış yenilikçi kamuflaj Kit 300'ü tanıttı.

Polaris Solutions şirketine göre, bu zamana kadar piyasada Kit 300 gibi bir kamuflaj mevcut değildi. Polaris Solutions'ın kurucu ortağı ve CEO'su Asaf Picciotto, Amerikan medya ajansı The Media Line'a yaptığı açıklamada, “Kamuflajımız dünyadaki diğer ordularda gördüklerimize göre çok benzersiz” dedi.

Kit 300, hafif metaller, polimerler ve mikro fiberlerden oluşan özel bir termal görsel gizleme (TVC) malzemesinden yapıldı. TVC sayesinde askerlerin hem çıplak gözle hem de termal görüntüleme ekipmanı ile görmenin çok daha zor hale geldiği belirtildi.

Polaris Solutions Pazarlama Direktörü Yonatan Pinkas, The Media Line'a “Kamuflajlar son 50 yılda çok fazla değişmedi. Yeni bir kamuflaj teknolojisi geliştirmek istedik. Böylece TVC’yı tasarladık’’ dedi.

Tasarlanan kamuflajın çift taraflı olduğu belirtildi. Bir tarafı yoğun bitki örtüsünde, diğer tarafı ise çölde kamufle olabilmek için tasarlandı. Şirket, müşteri ihtiyaçlarına ve coğrafi bölgelere göre kamuflaj desenlerini ve renklendirilmesinin özelleştirebileceklerini açıkladı. Şirket ayrıca, kamuflajın su geçirmediğini, barınağa ve sedyeye dönüşebildiğini, 250 kiloya kadar ağırlık taşıyabildiğini, hipotermi battaniyesi görevi gördüğünü ve kırılan kemiği hareketsiz şekilde tutabilecek atel görevi görebildiğini belirtti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental