5 Ağustos 2021 Perşembe 19:47

Naftali Bennett: İsrail´in yeni başbakanı kim?

Dünya 1643 görüntüleme
16 Haziran 2021 Çarşamba

Naftali Bennett, pazar akşamı meclisten aldığı güvenoyu ile İsrail’de kurulan 36. hükümetin ilk başbakanı oldu.

Bennett, ABD’nin Kaliforniya eyaletinden İsrail’e göç etmiş bir ailenin oğlu olarak, 1972 yılında, Hayfa’da dünyaya geldi. Laik bir ortamda büyüyen Bennett’in ailesi zaman içerisinde, gittikçe dindarlaştı. Bennett bugün kendi dini görüşünü ‘modern sağcı’ olarak tanımlıyor.

İsrail Ordusu’nda özel komando birlikleri Sayeret Matkal ve Maglan’da bölük komutanı olarak görev yaptıktan sonra Kudüs’teki İbrani Üniversitesinden mezun olan Bennett, üniversite mezuniyetinin ardından dolandırıcılık karşıtı yazılım ürettiği teknoloji şirketi Cyota’yı kurdu. Bennett, şirketin başarılarının ardından uzun yıllar şirketin başında, New York’ta yaşadı. 2005 yılında şirketini 145 milyon dolara Amerikalılara satışını gerçekleştirdi. Sadece birkaç sene sonra bu başarısını tekrarladı ve 2009 yılında, yine başkanı olduğu diğer bir şirketi, Soluto’yu 130 milyon dolara sattı.

Bunun sonrasında politikaya atılmak amacıyla İsrail’e dönen genç adam, o zamanlar milletvekili olan Binyamin Netanyahu’nun özel kalemi olarak göreve başladı. 2006 - 2008 yılları arasında muhalefet lideri olan Netanyahu ile bu görevine devam etti. Netanyahu’nun eşi Sara ile arası bozulan Bennett, Likud Partisi’nden ihraç ve men edildi.

2012 yılı Kasım ayında Bennett, sağ kanadın lideri, dindar-Siyonist Bayit Yehudi Partisinın başına geçti. Onun önderliğinde 2013 yılında yapılan seçimlere giren parti, tam 36 yıldır hiçbir dindar-Siyonist partinin görmediği bir başarıya ulaşarak, mecliste 12 sandalye kazandı. 19. hükümette Bennett, ekonomi, diyanet işleri ve diaspora ilişkileri bakanlıkları görevlerinde bulundu.

Bennett, İsrail Meclisi’ne girdikten sonra, kendisinden beklenmeyen bir hareketle, sadece bir sene evvel kurduğu Yeş Atid Partisiyle meclise 19 sandalye ile giriş yapmayı başarmış Yair Lapid ile işbirliğine gitti.

İkilinin birbirlerinin hükümette görev almaları konusundaki zorlamaları sonucu Netanyahu, koalisyona almamayı tercih ettiği Bennett’a hükümetinde görev vermeye mecbur kaldı.

Bennett, bu görevde bulunduğu süreyi, ulusal-dinci bir lider imajından sıyrılıp dindar politik çevredense daha laik ve merkez oyverenlere ulaşmak için çalışarak değerlendirdi. 2015 yılındaki seçimler sonrası, Netanyahu kendisine seçim öncesi savunma bakanlığını vaat etmesine rağmen, seçim sonrası daha çok ulusal-dindar partilerden temsilcilere verilen eğitim bakanlığı görevine getirildi.

Kendini modern sağcı olarak tanımlasa da, dine bağlı kanunlarla uğraşmak hiç bir zaman önceliği olmayan Bennett’in ayrıca diğer dindar politikacılara göre kurallara daha az uyan biri olduğu biliniyor. Örneğin Bennett, kadınların elini sıkmaktan kaçınmazken, laik bir aileden gelen eşi Gilat da saçlarını örtmüyor.

2019 Kasım’ında Bennett, Netanyahu’yu zorlayarak, kendisini savunma bakanı atamak mecburiyetinde bırakmayı ve böylece eylül ayında yapılan seçim sonrası koalisyon için Netanyahu’nun görüşmelerde bulunduğu Mavi - Beyaz Partisi lideri Benny Gantz’ı bu görevde saf dışı etmeyi başardı.

Korona virüsü krizi başlangıcından itibaren bu görevi sürdüren Bennett, hükümetin pandemi ile mücadele sorumluluğunun başına orduyu getirmesi gerektiğini söyleyen gruba liderlik etti. Dünyanın geri kalanı virüsle mücadelede daha yavaş harekete geçerken, Bennett hiç vakit kaybetmedi. Ordunun teknoloji ve araştırma konusunda sağlık sistemine destek vermesini sağlayan Bennett, otellerin korona hastalarına özel sanatoryumlar olarak kullanılmaları uygulamasını başlattı ve günde 100 bin test hizmeti veren bir ulusal teşhis merkezi kurulması için mücadele etti.

2021’in mart ayındaki seçim öncesinde Bennett, seçim sonrası kurulması gerekecek koalisyonda Netanyahu’nun yanında veya karşısında kurulacak birliklerin hangisinde olacağını belirtmekten kaçınmış, böylece bugün Lapid, merkez ve solcu partilerle kurduğu birliğin içerisinde olma ihtimalini elememişti. Bu taktikle liderliğini yaptığı parti seçimde, mecliste yedi iskemle kazandı.

30 Mayıs tarihinde Bennett bir açıklama yaparak, geniş kapsamlı bir koalisyonda 2023 yılı Ağustos ayına dek başbakan olarak görev alacağını, sonrasında ise görevini Yeş Atid Partisi lideri Lapid’e devredeceğini belirtmişti.

Derleyen: Rakela Palomb

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental