Chionophile…

Joelle PİNTO Köşe Yazısı
26 Ocak 2022 Çarşamba

Tam Türkçe karşılığı olmasa da Chionophile karı seven, karda yaşamayı, ayakta kalmayı başarabilen organizmalar için verilen isimdir. Günümüzde ise karı çok seven, kar yağınca sevinen, huzur bulan insanlara verilen ad. Eski Yunancadan gelen Chion yani kar ve sevmek (ophile) ekiyle birleşerek oluşan bu kelime, bu aralar kar yağışları olduğu için, insanların diline fazlaca yapışmakta. Peki insanlar neden karı çok sever, hiç düşündünüz mü?

***

Çocuklar için bu sorunun yanıtı basit; kar demek okulların tatil olması, bir iki günlüğüne bile sorumluluklarından ve erken kalkmaktan kurtulmak, havasız ve kalabalık bir sınıf yerine açık havada kar topu oynamak, kardan adam yapmak, kendilerini beyaz kar örtüsünün üzerine atmak demek. İşe gitmek zorunda olmayan yetişkinler içinse evinin konforunda lapa lapa yağan karı seyrederken sıcak çayını veya tarçınlı salebini yudumlamak, karda yürüyüş yapmak, beyaz rengin huzurunu içinde hissetmek bir nevi…

Karın huzur vermesi, büyüleyici görüntüsünün bilimsel de bir dayanağı var. Kar örtüsü bazı ses dalgalarını elimine ettiği için bir sükûnet hissi veriyor.  Benim için de beyazlık temizlik ve huzur… Eğer o gün okula veya işe gitmek zorunda olmayacak kadar şanslı isek, doğanın güzelliğini seyretmek, imkân varsa biraz yürüyüş yaparak kar havasının oksijenini içimize çekmek büyük bir keyif.

***

Ancak demir paraların olduğu gibi, yağan karın da iki yüzü var. Yürüyerek okula gitmek zorunda olan çocuklar, karda saplanıp kalan arabalar, hayatta kalma mücadelesi veren dar gelirli, istifçilikle tedbir arasındaki çizgiyi kilometrelerce geçip marketleri panik halinde boşaltanlar, kar lastiksiz yola çıkıp kayarak trafiği daha da çıkmaza sokanlar, gittikleri yerlerden kar yüzünden dönemeyenler, hastanelere ulaşmaya çalışanlar, fuzuli siparişleri acilen yetiştirmeye çalışan motosikletli kuryeler, sokakta donma tehlikesi geçiren sokak hayvanları gibi… Kar herkes için kar örtüsünün üstünde kar melekleri yapmak veya sahlep içmek anlamına gelmiyor. Özellikle İstanbul’a, maalesef kar yakışmıyor.

***

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, pazar akşamı sosyal medyadan “Zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmayalım” çağrısı yaptı. İBB ekipleri yolları açık tutmak için çalışsa da zorunlu olmayan araçların trafiğe çıkmaması bile kar günlerini huzurla atlatmamız için yardımcı olabilir. Kar lastiksiz trafiğe çıkmamak, mümkünse metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanmak, çikolata veya ay çekirdeği gibi acil olmayan gıda maddeleri için telefon uygulamalarından motosikletli kuryeler çağırıp onların can güvenliğini tehlikeye atmamak, orantısız alışverişler yapıp insanları temel gıda ihtiyaçlarından mahrum etmemek, sokak hayvanlarınıza artan yemeklerinizi götürmek İstanbul’da kar yağışını daha huzurlu atlatabilmek için alınabilecek önlemlerden sadece birkaçı.

***

Ben Chionophile miyim diye sorarsanız; evet, ama sadece bir veya iki günlüğüne. İstanbul’da yaşamak, burada yaşayanların karda maruz kaldığı problemleri bilmek, Chionophile olmaya müsaade etmiyor. Burada beyazın büyüsü kısa sürede çamura dönüyor.  Ben en iyisi Thalassophile olmaya devam edeyim; yani denizi, okyanusları, suyu seven insan…

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR