Tedarik zincirinde yenilikçi buluşlar

Nur ŞAUL BARAKAS Köşe Yazısı
19 Ocak 2022 Çarşamba

İsrail’in yenilikçi teknolojiler tedarik zinciri alanında hızlı yükselişler ve bunun beraberinde yüksek cirolar sağlıyor. Böylelikle kısa zaman öncesine kadar bildiğimiz her türlü taşımacılık sektörünün klişelerini değiştiriyor. Şirketlere her türlü olumlu yansımaları olurken müşteri memnuniyetinin de çok önemli bir yere sahip olduğu yadsınamaz bir gerçek.

Perakende e-ticaretinin katlanarak büyüdüğü ve 2020’de 4,28 trilyon ABD doları satışa ulaştığı tahmin edilmekte. Statista.com’a göre tahmini kazancın 2022’de 5,4 trilyon ABD dolarını bulması bekleniyor.

Bu e-ticaret furyasını hızlandıran ise dijital devrim, COVID-19 pandemisi ve elverişliliğe duyulan ihtiyaç. Kapanmalarla birlikte e-ticaret, tüketiciler için ürün satın almada birincil yöntem haline geldi.

Bu furyanın kazananı ise müşterilerin taleplerini karşılayacak yeterli lojistik ve tedarik zinciri altyapısına sahip büyük perakende şirketleri oldu. Tüketiciler online alışveriş yaparken genelde sorunsuz bir hizmet almayı, başka bir deyişle hızlı teslimat ve ürünlerin hasar görmemesini beklemektedir.

Perakende e-ticaret sahası, işletmeler ve müşterilerin ihtiyaçlarını toplu olarak karşılamak için son derece hızla gelişen bir saha yarattı. Lojistik ve tedarik zinciri altyapısı ne kadar iyiyse müşteri memnuniyeti de o kadar yüksek olmaktadır çünkü müşterilerin yüksek beklentileri ancak bu şekilde karşılanabilmektedir.

Tüketici talepleri artmaya devam ettikçe lojistik ve tedarik zinciri sektörünün de 2027’ye kadar 37 milyar ABD doları değerine yükselmesi bekleniyor.

Bu e-ticaret furyasından faydalanmak isteyen işletmeler için perakendecilerin ürünleri olabildiğince hızlı ve verimli bir şekilde teslim etmesi gerekmektedir. Ayrıca ana yatırım alanı da lojistik ve tedarik zinciri teknolojileri olmalıdır.  E-ticaretteki temel sıkıntılardan biri lojistik olan Afrika’da lojistik ve tedarik zinciri teknolojilerine yatırım yapılması bir çözüm değildir.

Tedarik zinciri teknolojilerine yatırım yapılması düşünüldüğünde İsrail teknolojik ekosistemi iyi bir başlangıç noktası. İsrail, ürünlerin hızlı ve verimli bir şekilde teslimatının yapılması için son teknolojiye ve inovasyonlara sahip sektörün farklı alanlarında faaliyet gösteren 150’yi aşkın şirkete ev sahipliği yapıyor.

Bu şirketler arasından farklı sistemlerle çalışan iki örnek vermek istiyorum.

İlki Bringoz. Bringoz, günümüzün zorlu ortamında rekabet etmeyi sağlayan uçtan uca, ölçeklenebilir teslimat altyapısı sunan SaaS-tabanlı bir lojistik platformu. Bringoz’un arayüzü, tam görünürlük sağlamakta ve sıra dışı kullanıcı deneyimiyle teslimat operasyonunun baştan sona kontrol edilmesine yardımcı olmakta. Platform, çalışanlara filonuzu gerçek zamanlı takip etmek, izlemek ve yönetmek için ihtiyaç duydukları tüm bilgiyi sunuyor.

İkincisi ise UNITY SCM (Tedarik Zinciri Veri Bulutu) ile tüm iş ağından bilgiler tek bir yerde gerçek zamanlı olarak ve yüksek kalitede kolayca toplanıp, düzenlenip kullanılabilmektedir. Unity SCM şunları sunuyor: Basit veri toplama, sezgisel veri modelleme ve basit veri entegrasyonu, tüm tedarik zincirinin gerçek zamanlı görünürlüğü ve aksaklık tespiti olarak hizmet veriyor.

Sektörel olarak lojistik alanında yapılan yenilikleri hizmet sektörüne ciddi bir ivme kazandıracak.

***

Her anlamda gerçek bir ‘rol model’

Geçtiğimiz hafta yitirdiğimiz çok değerli Bensiyon Pinto öğretileri ve yaydığı ışık ile her yaştan bireye kalbini açmış örnek bir emsaldi. Bugüne değin tanıdığım en zeki, en mütevazı, en eli açık, en olağanüstü network’e sahip kişiydi.

Her daim profesyonel yaklaşımı, hızlı çözüm üretmesi, imkânsızları imkânlı kılmak için çok çaba sarf etmesi ve bu yolda ilerlerken duruşu ile herkesi kendisine hayran bırakmıştı. Yaşam felsefesiyle her alanda ulaşabildiği herkese ışık tutmuştu. Dürüstlük, yardımseverlik, çalışkanlık ve vefa duygusunu her daim ön planda tutan çok değerli Bensiyon Pinto, hızlı ve doğru kararlar almak konusunda da önemli bir ‘rol model’ ve ‘lider’ olmuştur.

Doğru ve kesin bilgiyi, araştırmayı ve sorgulamayı, net bir ifadeyi cesareti ile harmanlamanın başarıda ne denli önemli bir rol oynadığını bana çok değerli Bensiyon Pinto öğretmiştir. Onun elinin değdiği bireylerden olmanın şanslı gururunu hep taşıdım ve taşıyacağım.

Profesyonel yaşamı kadar sosyal yaşamda da renkli kişiliği, içten gülüşü, hayata farklı bakış açıları ile herkesi kendine hayran bırakmıştır.    

Asil duruşu, işine ve ailesine bağlılığı, yardımseverliği, gür sesi onu hep unutulmaz kılmaktadır.

Şimdilerde, dokunduğu herkesi, göklerden izliyor.

Başta çok sevgili ve değerli eşi Eti Pinto olmak üzere ailesinin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR