Son yarış, son tur, son geçiş

Rudi DİRİMAN Köşe Yazısı
15 Aralık 2021 Çarşamba

22 farklı pist, 21 pilot,10 takım ve 1.296 tur ve şampiyon son turda belirleniyor. 2021 Formula 1 sürücüler sıralamasında şampiyon son turda Hamilton’u geçen Max Verstappen’in oldu.

Formula 1’i takip etmek her zaman karmaşık ve zordur. Bu durum sürekli olarak değişen kurallar ve içinde barındırdığı hikayelerden kaynaklanır. Fazla detaya girmeden, olduğunca basit olarak, geçen pazar akşamı Formula 1 dünyasında neler olduğundan bahsedeceğim. Formula 1’in en efsanevi yarışının hikayesi başlıyor…

Lewis Hamilton; yedi kez dünya şampiyonu olmuş Formula 1 pilotu, Mercedes adına yarışıyor. Yedi kez dünya şampiyonu olmuş sadece bir pilot daha var; o da efsane Michael Schumacher. Dolayısıyla Hamilton 2021 şampiyonu olsaydı, Schumacher’i geçmiş olacaktı.

Max Verstappen, Red Bull Racing adına yarışıyor. Motorlarını Honda’dan alarak yarışan takım daha önce dört kez markalar şampiyonu olmuş tecrübeli bir takım. Fakat Verstappen’in bu yarışa kadar hiç dünya şampiyonluğu bulunmuyordu.

Hamilton uzun süredir Formula 1’de hakimiyet kurmuş durumda. Örneğin 2020’de toplam 16 yarışın 11’inde birinciliği kazanarak üstünlüğünü ispatlamıştı. Fakat 2021’de işler istediği gibi gitmedi…

2021’de 21 yarışın dokuzu Max tarafından, sekizi de Hamilton tarafından kazanıldı. Abu Dabi yarışı öncesi iki pilot da 369,5 puanla yarışa başlayacaklardı. Max’in daha fazla birinciliği olduğu için son yarışı sadece Hamilton’un önünde bitirmesi şampiyonluğu için yeterli oluyordu.

Abu Dabi yarışı ise büyük ihtimalle Formula 1 tarihinin en efsanevi yarışı olarak tarihe geçti. Hamilton genel yarış taktiği olarak Max ile bir düelloya girmek istemiyordu. Bunun iki nedeni vardı; sezon boyunca ikili kapışmalarda Max’in psikolojik üstünlüğü bulunması ve ikisinin birlikte karışacakları bir kazada yarış dışı kalmaları durumunda Max’in daha fazla birinciliği olduğundan dolayı, şampiyonluğunu ilan edecek olması.

Yarışa Max önde başlamasına rağmen Hamilton ilk çıkışla beraber Max’i geçti. Max’in öne geçme çabalarına rağmen Hamilton virajı pas geçti ve birinciliği kaptırmadı. Bu durum Red Bull tarafının itirazlarına neden olmasına rağmen sonuç değişmedi.

Genel bilgi; iki araç arasında bir çarpışma gerçekleştiğinde veya birbirlerini tehlikeye soktuklarında, gözlemciler hatalı sürücüye cezalar verebiliyor veya hatalı bulmadan yarışın devam etmesine izin veriyor. Hakem kararlarının yarışın sonucunu etkileyebilecek kadar etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Rekabetin bu kadar yüksek olduğu bir durumda her iki takım da kararlara itiraz ediyor veya kural kitapçığında net olmayan gri alanlardan faydalanmaya çalışıyor.

Hamilton yarış boyunca önde giderek farkı açtı; yarışı sorunsuz bitirmeyi planlıyordu. Ancak pit-stop sonrası Max’in takım arkadaşı Sergio Perez’in arkasına düştü. İşte bu andan itibaren olaylar başladı. Perez defans yaparak aradaki farkın 4-5 saniye kadar inmesini sağladı. Ardından yaşanılan kaza sonrası sanal güvenlik aracı devreye girdi. Bu durumda bütün geçişler durdu. Max hemen pit-stop yaparak lastiklerini yeniledi, Hamilton ile arasındaki farkı kapatmaya çalıştı. Fakat hem Hamilton hem de Mercedes’in yarış temposu o kadar başarılıydı ki son 4-5 tura Hamilton yaklaşık 12 saniyelik farkı koruyarak girdi. Çok büyük bir sürpriz olmaması durumunda Hamilton üst üste sekizinci kez şampiyon olacaktı. Fakat çok büyük bir sürpriz oldu… 

Nicholas Latifi yoldan çıkarak bariyerlere çarpınca yarışın son dört turunda güvenlik aracı tekrar piste girdi. Güvenlik aracının piste girmesiyle Max tekrar pit-stopa girerek yumuşak lastiklerini taktı, Hamilton ise eski lastikleriyle pistte kaldı. Bu noktada Mercedes yarışın güvenlik aracıyla beraber bitirilmesini istedi fakat bu istek kabul edilmedi. Son bir tur kala güvenlik aracı çekildi, yumuşak lastikleriyle Max, Hamilton’ı son turda geçerek Formula 1’in 2021 Pilotlar Şampiyonu oldu.

İzle

Büyük ihtimalle 2021 Abu Dabi yarışı gelmiş geçmiş en dramatik, en heyecanlı, en tartışmalı, en sürprizli grand prix oldu. Uzun süredir bu kadar heyecanla bir spor karşılaşmasını izlemiyordum. 2021 Formula 1 şampiyonu son yarıştaki, son turda, son geçişle Max Verstappen oldu.

Yarıştan sonra birçok kişi bunun Formula 1’in heyecanını, reytingini artırma için, hatta Netflix için özel olarak hazırlanmış bir senaryo olduğunu söyledi. Bu iddialara çok inanmıyorum. Öyleyse önümüzdeki sezon bunun üstüne daha ne koyulabilir, nasıl bir heyecan yaratılabilir gerçekten merak ediyorum. Bu heyecanı da yaşamak istiyorum.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR