19 Mayıs coşkusu Can Bonomo ile Kanyon Sahnesinde

Tuna SAYLAĞ Sanat
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kanyon, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı Can Bonomo konseriyle kutluyor. Müzik dünyasının sevilen isimlerinden olan Bonomo, konserde, birbirinden keyifli şarkılarla gençliğin enerjisini zirveye taşıyacak. Saat 16.00’da başlayacak olan konsere müzikseverler ücretsiz girebilecek.

52. İstanbul Müzik Festivali Başlıyor

52. İstanbul Müzik Festivali, dünyanın seçkin orkestralarını müzikseverlerle buluşturmak için gün sayıyor. 21 Mayıs-12 Haziran arasında gerçekleştirilecek festivalde bu yılın teması ‘Kökler’. Festival, 21 Mayıs akşamı AKM’de yer alacak konser ile açılıyor. Salzburg Mozarteum Üniversitesi’nde eğitimine devam eden ülkemizin en genç yeteneklerinden, 15 yaşındaki piyanist İlyun Bürkev, konserde piyano repertuvarının başyapıtlarından, Grieg’in ‘Piyano Konçertosu’nu seslendirecek. Verdi’nin Otello operası için bestelediği ‘Danslar’ ile Çaykovski’nin ‘Romeo ve Juliet Fantezi Uvertürü’nün de yer aldığı programı, şef Cem Mansur’un yöneteceği İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası seslendirecek.

Şarkılarla 1920’li yıllardan bir hikâye: Les Chemins De L´amour…

Avusturya Kültür Ofisi, 25 Mayıs akşamı eşsiz bir konsere ev sahipliği yapacak. Duparc, Rimsky-Korsakov, Rachmaninov, Kosenko, Mahler, Poulenc & Satie'nin besteleriyle Maria Gessler (soprano) ve Kseniia Vokhmianina (piyano), Eyüp Okumuş (anlatıcı) eşliğinde, dinleyenleri 1920'lerin Fransa'sına götürüyor. Rusya'dan gelen Ukraynalı genç bir yazarın, Fransa'da Rosemonde ile tanışmasını izliyoruz. Kader ağlarını örmüştür, ikisi karşılaşır ve yazarın hayatı bir daha asla eskisi gibi olmaz. Konser, dinleyicileri şarkılarla dolu maceralı bir yolculuğa çıkarıyor.
Plácido Domingo, Murat Karahan ve Elena Stikhia aynı sahnede

İş Sanat, Türkiye İş Bankası’nın 100. yılında dünyanın en büyük seslerinden Plácido Domingo ile görkemli bir konsere imza atacak. Uluslararası müzik arenasında büyük kitlelere ulaşan dünyanın en büyük seslerinden Domingo, 28 Mayıs akşamı Volkswagen Arena’nın sıra dışı atmosferinde sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor. Domingo’ya sahnede, ünlü tenorumuz Murat Karahan ve soprano Elena Stikhina’nın eşlik edeceği konserde, orkestra şefi Carlo Tenan yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası da sanatçılara eşlik edecek.

Albert Bitran’ın ‘Gölge Topraklar Gök Topraklar’ Sergisi Dirimart’ta

DİRİMART DOLAPDERE Türk kökenli Fransız sanatçı Albert Bitran’ın  ‘Gölge Topraklar Gök Topraklar’ sergisine, 2 Haziran tarihine kadar ev sahipliği yapıyor. Geometriden doğa soyutlamalarına geniş bir yelpazede eserler üreten ve İkinci Dünya Savaşı sonrası Paris’te yükselen soyut sanat akımının önemli temsilcileri arasında yer alan sanatçının sergisi, 1956–2013 yılları arasında ürettiği eserlerin bir seçkisi niteliğinde. Sergide yer alan eserler, sanatçının geometrik soyut işlerle başladığı serüveninden Fransa’nın güneyindeki yaşamından esinlenen kırsal manzara soyutlamalarına, iç ve dış mekân kavramlarıyla oynadığı kompozisyonlara kadar geniş bir yelpazede sunuluyor.

Evin Sanat galerisinde ‘Muamma; 2023’e Gayriresmî Anıt’

‘Muamma; 2023’e Gayriresmî Anıt’ ile belirsiz, tekinsiz ve kaotik bir ortamda birbirine temas eden, denk gelen figürlerin ve diğer resimsel elemanların buluştuğu gizli alanı işaret eden Kader Genç, yapıtları ile ‘yaşadığı çağın kahredici gerçekliğine bir göz, bir kulak, bir ağız olma istemi’ taşıdığını ifade ediyor. Sergiyi, 14 Haziran’a kadar Evin Sanat Galerisi’nde kadar izleyebilirsiniz.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün