İran: “İsrail misilleme yaparsa tepkimiz daha güçlü olacak”

Dünya
17 Nisan 2024 Çarşamba

İran, İsrail'in bu hafta sonu gerçekleşen saldırılara misilleme yapması halinde daha güçlü karşılık vereceği konusunda uyardı. Tahran, gerçekleştirdikleri saldırıların İsrail'in ay başında Suriye'nin başkenti Şam'daki büyükelçilik yerleşkesine düzenlediği saldırıya yanıt olduğunu söyledi.

İran'ın BM Büyükelçisi ve Daimi Temsilcisi Amir Saeid Iravani yaptığı açıklamada "İran İslam Cumhuriyeti, gerektiğinde meşru müdafaa hakkını kullanmaktan çekinmeyecektir" dedi. Büyükelçi Iravani “İsrail rejiminin yeniden herhangi bir askeri saldırıda bulunması durumunda İran'ın tepkisi kesinlikle daha güçlü ve daha kararlı olacaktır” diye ekledi.

Iravani tekrarlanan İsrail askeri saldırılarına karşı meşru müdafaa yaptıklarını gerekçe göstererek, saldırıların özellikle İsrail'in 1 Nisan'da İran'ın Şam'daki diplomatik tesisler olduğunu söylediği yere düzenlediği saldırıya misilleme olduğunu belirtti.

İran, İsrail saldırısının uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve aralarında İran Devrim Muhafızları'nın önemli komutanlarının da bulunduğu yedi İranlı askeri danışmanın ölümüne yol açtığını iddia ediyor.

Açıklamada ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ‘uluslararası barışı desteklemediği’, İsrail'in yerleşik uluslararası normları ‘ihlal etmesine’ ve bölgesel gerilimleri ‘tırmandırmasına’ izin verdiği için eleştirildi.

İsrail, Suriye'de İran destekli hedeflere çok sayıda saldırı gerçekleştirmiş ve çoğunlukla İran'ın Lübnan'daki güçlü vekili olan Hizbullah'a yönelik olduğu iddia edilen silah sevkiyatlarını hedef almıştı.

İsrail, aralarında Devrim Muhafızları'nın üst düzey komutanlarından Muhammed Rıza Zahedi'nin de bulunduğu, başkent Şam'daki İran konsolosluğu binasının yıkıldığı 1 Nisan saldırısının sorumluluğunu üstlenmedi.

Ancak İsrail Savunma Kuvvetleri'nden bir sözcü CNN'e, istihbaratlarının binanın bir konsolosluk olmadığını, bunun yerine "sivil bina görünümüne bürünmüş İran Devrim Muhafızları'nın bir kolu olan Kudüs güçlerinin askeri binası" olduğunu gösterdiğini söyledi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün