Rehine aileleri anlaşma yapılmasını istiyor

Dünya
20 Aralık 2023 Çarşamba

İsrailli rehinelerin aileleri, Gazze’de yaşanan hatalı ölümlerin üzerine, ordunun baskısının işe yaramadığını söyleyerek, rehine anlaşması yapılması için gösteri yaptılar.

Tel Aviv'deki haftalık gösterilerinde aileler görüşme çağrısında bulunurken, rehine ölümlerinden dolayı Rus Ruleti oynuyormuş gibi hissettiklerini belirttiler.

Gazze'de tutulan rehinelerin aileleri ve destekçileri, kaçmayı başaran üç rehinenin cuma günü İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yanlışlıkla öldürülmesinin üzerine, cumartesi akşamı sevdiklerinin serbest bırakılmasını sağlayacak bir anlaşma için gösteri düzenlediler.

İsrail halkı olayların trajik gidişatıyla sarsılırken, İsrail'in savaşmayı durdurarak halen Gazze Şeridinde Hamas ve diğer terör örgütleri tarafından tutulduğu düşünülen 100'den fazla rehinenin özgür bırakılması için müzakere etmesi gerektiği çağrıları yükselmeye başladı.

Rehineler ve Kayıp Aileler Forumu tarafından düzenlenen Tel Aviv mitinginde rehine Haim Perry'nin kızı Noam Perry, "Sadece cesetler [bize] geri geliyor. Savaşmayı durdurup müzakerelere başlamanızı istiyoruz" ifadelerini kullandı.

İsrail ordusu, Yotam Haim, Samar Talalka ve Alon Shamriz adlı üç rehinenin cuma sabahı Gazze’nin Shejaiya mahallesinde askeri birlikler tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Üç rehine beyaz bayrak tutarak ve İbranice yardım isteyerek askerlere doğru yürürlerken vurulmuşlardı.

Ölüm haberleri İsrail'de protestolara sebep olurken, bazı rehinelerin akrabaları sırada sevdiklerinin olabileceğinden endişe duyduklarını ifade etti. Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi cumartesi günü bu olayın tekrarlanmamasından emin olmak için ordunun düzenlemeler yapacağını söyledi.

Tel Aviv Sanat Müzesinin önündeki, yeni adıyla Rehineler Meydanı'nda gerçekleşen diğer mitinglerden farklı olarak, cumartesi günkü gösteride sahne, düzenleyicilerin devletten taleplerini vurgulamayı amaçlar bir şekilde, yakındaki Kirya askeri karargâhına bakacak şekilde yerleştirilmişti.

Binlerce insanın meydanda toplandığı sırada, Başbakan Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Savaş Kabinesi Bakanı Benny Gantz bir basın toplantısı düzenleyerek, ‘teslim olmak’ olarak niteledikleri, rehineler adına bir anlaşmaya varmak üzere savaşmayı durdurma çağrılarını reddettiler. Netanyahu, Gazze'de düzenlenen kara operasyonu ile diplomasi ikilisinin Hamas'a daha fazla rehinenin serbest bırakılması yönünde baskı yapmanın tek yolu olduğunu belirtti.

Babası Keith halen esir olarak tutulan konuşmacı Shir Segal konuşmasında, "Gantz, Gallant ve Netanyahu, sizi biz seçtik, şimdi çağrılarımıza ve rehinelerin dayanılmaz ıstıraplarına kulak verin ve hemen bir anlaşma planını onaylayın" dedi. Shir Segal'in annesi Aviva geçtiğimiz ay 100'den fazla siville birlikte geçici bir ateşkes anlaşması çerçevesinde serbest bırakılmıştı.

Miting için toplanan kalabalık Segal'e ‘şimdi’ sloganlarıyla karşılık verdi.

Yamit Ashkenazi, İsrail birliklerinin yanlışlıkla öldürdüğü ve ikisinin Kfar Aza Kibutzundan olduğu rehineler için Kfar Aza'nın ‘inanılmaz acı çektiğini’ ifade ederek, "savaşın amacı onları canlı olarak geri getirmek fakat ikisi Kfar Aza Kibutzundan olmak üzere üç rehine tabutlar içinde geri dönüyor" dedi. Ashkenazi bunun ‘şu anda yapılacak bir anlaşmaya’ duyulan ihtiyacı gösterdiğini ekledi. Yamit Ashkenazi'nin erkek kardeşi ise rehine olarak tutulduğu düşünülen Doron Steinbrecher.

Hafta sonundaki haberler daha fazla rehinenin serbest bırakılması için yeni geçici bir ateşkesin yakında gerçekleşebileceğini göstermesine rağmen, Hamas liderleri kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda sadece kalıcı bir ateşkes karşılığında rehineleri serbest bırakacaklarını belirtti.

İsrailli liderler ise Hamas'ın olduğu gibi kalmasını sağlayacak olan ateşkes çağrılarını reddederek, askeri harekâtın anlaşma yapma konusunda Hamas üzerinde baskı oluşturduğunda ısrar ediyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün