Alberto Modiano´dan ´Ümit Tepesi´ belgeseli

Toplum
15 Kasım 2023 Çarşamba

Belgesel fotoğrafçı, sinema yönetmeni ve yazar Alberto Modiano imzası taşıyan ‘Heybeliada Ruhban Okulu’ kitabının ilham verdiği ‘Ümit Tepesi: Heybeliada Ruhban Okulu ve Mezunları’ belgeseli, Adalar Vakfı ve Özel Zoğrafyon Rum Lisesi iş birliği ile düzenlenen etkinlik kapsamında, 18 Kasım’da izleyicileri ile buluşuyor.

Alberto Modiano’nun çektiği fotoğraflardan oluşan, 2023’ün yaz aylarında Adalar Vakfı bünyesindeki Adalı Yayınları tarafından yayınlanan Heybeliada Ruhban Okulu kitabı, 26-27 Ağustos’ta Büyükada’daki ‘Adalı Yazarlar, Adaları Yazanlar’ edebiyat etkinliğinde ilk kez okurları ile buluşmuştu. Modiano’yu bu eser için teşvik eden, Laki Vingas’ın önsözünü kaleme aldığı kitap, Heybeliada Ruhban Okulu mezunu, felsefe profesörü Konstantin Delikostas’ın yazısının yanı sıra Salih İnci’nin de okuldaki eğitim üzerine yazısını içeriyor.

Bir süre Ruhban Okulu’nda kalarak, büyük emeklerle kitap üzerinde çalışan Modiano, 1983 yılından bu yana fotoğrafla ilgileniyor. Yirmi küsur yıllık fotoğraf tarihi geçmişinden sonra belgesel fotoğrafa yönelen sanatçı, 2018 yılında belgesel sinemacı olarak mezun oldu.

Heybeliada Ruhban Okulu’nu konu eden film ise ‘Ümit Tepesi’ başlığını taşıyor. 2016 yılında belgesel fotoğraflarla başlayan öyküye daha sonra film yapma düşüncesi ile devam eden Modiano, filmin oluşum sürecinde Türkiye’den 14 kişi ile görüşürken, Atina’da bulunan HRO mezunlar derneğinin buluşmasında da 13 kişi ile daha görüşme yaparak filmi tamamladı.

Kitap tanıtımı ve film galası, 18 Kasım saat 18.00’de Heybeliada Ruhban Okulu’nun da mimarı Periklis D.Fotiadis’in İstanbul’a kazandırdığı bir diğer okul olan Beyoğlu Özel Rum Zoğrafyon Lisesi’nde gerçekleşecek.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün