İsrail Tony Blair´i Gazze İnsani Yardım Koordinatörü tayin etmek istiyor

Dünya
15 Kasım 2023 Çarşamba

İsrail’e Gazze’deki sivillerin durumu nedeniyle uluslararası baskının artması üzerine Netanyahu geçmiş dönem İngiltere Başbakanı Tony Blair’e Gazze’deki insani yardımları koordine etme görevini teklif etmeye hazırlanıyor.

İsrail basının haberine göre Başbakan Netanyahu Blair’in önceden Ortadoğu’daki özel temsilciliğindeki deneyimlerinin, Gazze’deki sivil halkın kayıplarıyla ilgili uluslararası camianın endişelerini giderme konusunda etkili olabileceğini ümit ediyor.

Basında yer alan haberlerde Blair ile konu hakkında geçtiğimiz hafta iletişime geçildiği belirtiliyor. Tony Blair’in ofisi ise Blair’e henüz bir görev teklif edilmediğini ancak iletişimde olduklarını belirtiyor.

Ynet’e göre görevin alanı, tam tanımı ve yetkileri henüz belirlenmiş değil ancak üstünde durulan önemli nokta bölgeye ilaç ile tıbbi bakım tedariki, yaralı ve hastaların Gazze’den çıkartılması…

Rapora göre bölgedeki sivillerin durumunun iyileştirilmesi İsrail Sağlık ve Savunma bakanlıkları yoluyla koordine edilmekte… Özellikle Sağlık Bakanlığı uluslararası yardım kuruluşları ile birlikte çalışarak Mısır’da sahra hastaneleri kurulması, Fransa’dan bir hastane gemisinin getirilmesi gibi birçok projede yer alıyor.

Hamas’ın kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı, can kaybının 11 bini aştığını açıkladı. Bu sayı uluslararası bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanamazken bu sayının içinde öldürülen Hamas militanlarıyla, Filistin roketlerinin Gazze içine düşmesinden dolayı ölen sivillerin de olduğu belirtiliyor.

İsrail kara harekâtını ve hava saldırılarını Hamas’ın hâkimiyet bölgesi olan kuzey Gazze’ye yönlendirirken sivillerin güneye doğru gitmelerini sağlamak için insani koridorlar açıyor. Birçok sivil güneye giderken 10 binlercesinin kalmayı tercih ettikleri düşünülüyor.

İsrail aynı zamanda insani yardım getiren kamyonların bölgeye Mısır Refah Kapısından girmesine izin veriyor. Ancak suyun, ilacın az oluşu uluslararası kuruluşların insani bir felaket yaşanacağı konusunda uyarılarda bulunmasına neden oluyor.

Geçtiğimiz hafta İsrail kuzey Gazze’den, savaşın şiddetinden uzağa, güneye geçişi kolaylaştırmak için insani duraksamalarını resmileştireceğini duyurdu. Geçtiğimiz pazar günü yapılan duyuruya göre, savaştan bu yana bölgeye 14,320 ton insani yardım ulaştı.

İsrail bölgeye gelen yiyecek, su ve tıbbi malzemeyi koordine etmek için uluslararası camiayı davet ettiklerini ve bu yolda tüm yardımı esirgemeyeceklerini bildirdi.

1997-2007 yılları arasında İngiltere Başbakanı olan Tony Blair, 2007-2015 yılları arası da Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, ABD ve Rusya’dan oluşan Ortadoğu dörtlüsünün Ortadoğu elçisi görevini üstlenmişti. Blair, bu görevde İsrail- Filistin barış görüşmelerinde rol almıştı. Ancak uluslararası dörtlü son yıllarda Rusya ile ilişkiler bozulduğundan faal değil.

11 Ekim’de Blair, Hamas’ın İsrail’deki hunharca eylemlerini lanetleyen bir açıklama yapmıştı: “Hamas’ın İsrail’e barbarca ve iğrenç vahşeti aşikar. İnsanlar bilmeli ki bu vahşet sadece İsrail için değil Gazzeli sivil halkı da etkileyecek bir trajedi. On senelerdir süregelen İsrail- Filistin konusundaki konvansiyonel batı diplomasisinin kökten yeniden üstünde durulması açıkça gerekiyor.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün