Erdoğan ile Netanyahu New York´ta bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, New York´ta bir araya geldi.

Dünya
20 Eylül 2023 Çarşamba

Birleşmiş Milletler 78. Genel Kurul toplantıları kapsamında ABD'de bulunan ikili, uzun yıllar sonra ilk kez görüştü. Uluslararası medya, görüşmeyi, iki ülke ilişkilerinde 'dönüm noktası' olarak tanımladı.

Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada, iki liderin, yakın zamanda karşılıklı olarak birbirlerinin ülkelerini ziyaret etme konusunda anlaştıkları bildirildi. 

Netanyahu, Erdoğan'a, İran'ın İstanbul'daki İsraillilere saldırma girişimlerinin engellenmesi de dahil olmak üzere iki ülkenin güvenliği arasındaki iş birliğinden dolayı teşekkür etti. 

Erdoğan'ın X platformu hesabından yapılan paylaşımda, "BM 78’inci Genel Kurul temaslarımız kapsamında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir görüşme gerçekleştirdik. İstişarelerimiz ülkemiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olsun" ifadelerine yer verildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Netanyahu'ya iki ülkenin enerji, teknoloji, inovasyon, yapay zekâ ve siber güvenlik konularında iş birliği yapabileceğini belirtti.

Toplantıya katılan Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, "Toplantıda, başta doğal gaz arama, üretim ve ticaret gibi alanlarda enerji iş birliği fırsatları ele alındı" dedi.

İsrailli Cannel 12 televizyonu, Erdoğan'ın, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümünü gelecek ay Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya yapacağı bir ziyaretle kutlamak isteyebileceğini iddia etti. 

Ancak haberle ilgili resmi herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün