İsrail´in en büyük savunma anlaşması: Arrow 3

İsrail Savunma Bakanlığı´ndan yapılan açıklamada, Washington´ın, ABD-İsrail ortak yapımı olan Arrow-3 füze savunma sisteminin Almanya´ya satışını onayladığı bildirildi.

Dünya
17 Ağustos 2023 Perşembe

Açıklamada, değeri 3,5 milyar dolar olan satışın İsrail'in şimdiye kadarki en büyük savunma anlaşması olacağı belirtildi. Hedefle çarpışan ayrılabilir bir savaş başlığı kullanan füzenin uçuş menzili 2 bin 400 kilometre. 

Arrow-3 nükleer, kimyasal, biyolojik ve konvansiyonel savaş başlıkları taşıyan kıtalararası balistik füzeler dahil balistik füzelerin dış-atmosferik yörüngede durdurulmasını sağlıyor. 

İsrail ile Almanya'nın, projeye başlamak için 600 milyon dolarlık ilk ödeme dilimini de içeren bir taahhüt mektubu imzalayacağı belirtilen açıklamada ayrıca, sözleşmenin tamamının bu sene sonuna kadar imzalanmaya hazır olacağı kaydedildi. 

ABD, İsrail Füze Savunma Örgütü (IMDO) ve Birleşik Devletler Füze Savunma Ajansı (MDA) tarafından ortaklaşa geliştirilen Arrow projesinin ortaklarından biri. 

Batılı uzmanlara göre, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, Avrupa'nın birçok ülkesinde kara tabanlı hava savunma sistemlerinin yetersizliği ya da kıtanın hazırlıksızlığını ortaya çıkardı.

Bazı Avrupa ülkeleri, orta mesafeden havadan havaya taktik saldırı ve yerden havaya savunma füzesi olan IRIS-T projesi üzerinde çalışıyor. 

Ancak Patriot ve IRIS-T, hava savunmasının orta katmanını kapsarken, Israel Aerospace ve Boeing tarafından üretilen Arrow-3'ün daha üst katman için koruma sağladığı biliniyor. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün